Ako sme kupovali najlepšie pivo na svete (Fotoreportáž)

Pri pobyte v Belgicku  uprostred množstva vynikajúcich belgických pív sa neubránite myšlienke vidieť priamo na vlastné oči aj opátstvo Saint-Sixtus vo Westvleterene v provincii Západné Flámsko. My sme sa tam vybrali 8. júna na Medarda v nádhernom letnom počasí bez kvapky dažďa.

Priamo tam je produkované samými mníchmi najlepšie momentálne hodnotené silné kláštorné vrchne kvasené trapistické pivo v kategórii Abt/Quadrupel podľa portálu Ratebeer. Nesie meno Westvleteren.

westvleteren-02
Chmeľnice cestou do Westvleterenu.
westvleteren-03
Chmeľnice cestou do Westvleterenu.
westvleteren-04
Vstup na územie Westvleterenu.
westvleteren-05
Uvítacia tabuľa opátstva Saint-Sixtus.

Za trapistické pivo je považované pivo varené v priamo v trapistickom kláštore trapistickými mníchmi z rádu cisterciánov prísnej observancie (rehoľa sv. Benedikta) alebo aspoň pod ich dohľadom a zisk z predaja piva je použitý výlučne na chod kláštora alebo na dobročinné účely.

Pivo Westvleteren je varené samými mníchmi a je produkované v troch verziách: 6 (blond), 8 a 12. Jednoznačne najznámejšia a najviac oceňovaná je 12-ka s obsahom alkoholu 10,2%.

westvleteren-06
Ak by ste si chceli pivo Westvleteren kúpiť, tak jedine priamo na tomto mieste.
westvleteren-07
Označenie predajného miesta, otvorené Po-Štv 13:30-16:30, So 13:00-16:00.

Najprv si však musíte dohodnúť stretnutie zavolaním na beznádejne preťaženého „beerphonu“ (+32 (0)70/21.00.45), najlepšie je asi zavolať pondelok ráno presne o deviatej 🙂 pretože kvôli nízkej produkcii pivovaru je počet prijatých telefonátov oveľa menší ako počet pokusov o rezerváciu. Mníchom je potrebné poskytnúť číslo poznávacej značky auta a dohodnúť si stretnutie.

Ďalšie stretnutie je možné dohodnúť až po uplynutí dvoch mesiacov pričom maximálny počet fliaš, ktoré môžete odniesť je limitovaný na 48 na jedno auto. Pri tomto počte pív a odbere priamo tu je cena za fľašu 1,75€. Je tu možné vidieť autá z rôznych okolitých krajín a samozrejme nechýba ani Veľká Británia.

Ak by sa vám nechcelo absolvovať telefonickú rezerváciu dva mesiace vopred, je tu ešte druhý spôsob. Hneď vedľa opátstva, pár krokov cez ulicu sa nachádza kaviareň In De Vrede a dá sa tu navštíviť aj Claustrum čo je exhibičná izba s prezentáciou života v kláštore a rovnako sú tu k dispozícii informácie o pivovare a o procese varenia piva.

westvleteren-08
Kaviareň In De Vrede – vchod.
westvleteren-09
Kaviareň In De Vrede – letná terasa.
pivo-westvleteren
Westvleteren, jedno z najzaujímavejších pív sveta. Snímka: Flickr/Christer Edvartsen/CC

V kaviarni je pivo k dispozícii podľa dostupnosti bez rezervácie Wesvleteren 12, 8 a blond balenie 6 fliaš alebo podľa dostupnosti bez rezervácie 6 x Wesvleteren 12 + 2 originál poháre na degustáciu. Čapovaný Wesvleteren 12 (0,33l) je tu za 5,1€ a tiež sú k dispozícii ďalšie dva druhy 8 alebo blond za cenu 4,5€ resp. 3,9€.

Pivo na predaj so sebou nie je dostupné stále ale väčšinou je to tak, že aj keď je vyvesená ceduľa s nápisom „there is no beer in the shop“  nemusíte hneď zúfať, je dobre si sadnúť, niečo si objednať ako napríklad výbornú trapistickú zmrzlinu poliatu pivom westvleteren 12 a pivo by sa malo v obchode predsa len objaviť 🙂

Okrem vyššie uvedených dvoch oficiálnych spôsobov by teoreticky nemalo byť inak možné dostať sa k pivu, iba ak by ste ho dostali darom. Toľko však teória, v praxi je možné napr. aj v Belgicku pivo kúpiť za premrštenú cenu, ktorá sa pohybuje od 12€ do 15€. Za cenu 2€ až 2,5€ možno v Belgicku nájsť pivá podobnej kvality bez toho, aby ste museli dať 15€ za „najlepšie pivo na svete“.

Pivo Westvleteren 12 bolo od roku 2005 už viac krát zvolené ako najlepšie pivo na svete vo svojej kategórii, no mnísi zvýšenie výroby neplánujú lebo majú pocit, že im to môže narušiť zabehaný rytmus práce a modlitby. Jerome Goffinet hovorca ITA (International Trappist Association) tvrdí, že každý trapistický kláštor si určuje množstvo vyprodukovaného piva podľa svojich potrieb.

Práve vzácnosť piva Westvleteren 12 spôsobená stabilne malou produkciou a jeho jedinečná chuť sú zárukou, že jeho cena v budúcnosti nebude klesať práve naopak.

westvleteren-10
Okolie opátstva Saint-Sixtus vo Westvleterene – izolovaný pivný grál.

Autor textu a snímok: Rastislav Ružbacký