Keď pivovar varí pivo na Pohodu (Urpiner Extra Chmelený 14°)

Prvý nástrel: Po dlhom období predstavil vlani v lete Banskobystrický pivovar novinku. Na hudobnom festivale Pohoda uviedol pivo s názvom Urpiner Extra Chmelený 14°. Novinku najprv len čapoval, už niekoľko mesiacov je však aj vo fľaškovej podobe. Pivovar kúsok charakterizuje nasledovne: „Nové pivo plzenského typu vyrobené špeciálnou technológiu studeného chmelenia, kedy pivo leží dlhú dobu pri nízkych teplotách v ležiackych pivniciach. Jeho osobitú plnú a vyváženú chuť zabezpečuje extra dávka dvoch odrôd chmeľu. Špecifická chmeľová chuť tohto mimoriadneho piva je obohatená o krásnu výraznú vôňu sušených chmeľových hlávok. Zlatistá farba, svieža rezkosť, príjemná horkosť a bohatá kompaktná pena zas dokresľujú jeho výnimočnosť“.

Názov piva: Urpiner Extra Chmelený 14°

Pivovar: Banskobystrický pivovar

Druh piva: Ležiak

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14%

Obsah alkoholu: 6,0%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, cukor, chmeľ.

Cena: Pivo sme kúpili za 59 centov.

Farba: Zlatistá, číra ako sklo.

Pena: Vysoká, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Výrazne sladová, jemne zachytíte korenisté odtiene.

Chuť: Sladový úvod je nevýrazný, tak ako prvá polovica tohto piva. V strede vyskakuje kombinácia jemného medu, karamelu a korenistých tónov. Koncovka je na ležiak výraznejšie horkastá.

6/10

Zhrnutie

Pivo som pil už pred touto oficiálnou verziou, tak som vedel, do čoho idem. Až do polovice neukazuje tento kúsok nič špeciálne, len taký mierny sladový rozbeh. Najsilnejší je prechod od brucha k záveru. Tu vyskakujú korenisté tóny, ktoré sa miešajú s horkastým záverom. Pivo sa pije ľahko, piteľnosť je silnou stránkou tohto kúsku. Pivu však chýba hutnejší stred a lepšie vybalansovanie. Ak by bolo toto pivo nepasterizované a nefiltrované, známka by bola určite vyššia. Tak je to šesť bodov.

Sending
Hodnotenie čitateľov
8.06/10 (43 hodnotenie)