Keď poľský Heineken ukazuje cestu nášmu (Żywiec APA)

Żywiec APA

Prvý nástrel: Aj v Poľsku dochádza k nástupu remeselných pivovarov, ktoré otvárajú mnohým konzumentom oči. Veľkí hráči musia reagovať. Napríklad aj Żywiec, ktorého spoluvlastníkom je aj holandský Heineken. Ten patrí u našich severných susedov medzi najväčších. Okrem klasických „europivných“ ležiakov začal na trh uvádzať špeciálne série várok, kde predstavuje rôzne pivné štýly. Jeden z nich si dnes otestujeme. Nesie názov Żywiec APA. Čo je zaujímavé, pivovar na fľaši uvádza v zložení aj konkrétne použité slady a chmele. Krok, ktorú u severných susedov vo veľkom zaviedli malí hráči.

Názov piva: Żywiec APA

Pivovar: Grupa Żywiec

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 12,5 %

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (mníchovský, karamelový), pšeničný slad, chmele (Chinook, Citra, Amarillo, Magnum, Centennial).

Cena: V poľskom supermarkete stála okolo jedného eura.

Farba: Oranžovo-žltá. Pivo je kalné.

Vôňa: Citrusová. Zachytíte grep, pomaranč, ale aj čerešne.

Pena: Pena je jemná, zložená z mikrobubliniek. Pomerne rýchlo padala a krúžkovala pohár.

Chuť: Sladový úvod začína jemne a v takomto duchu sa nesie celé pivo. V strede zachytíte kombináciu citrusov a karamelu. Koncovka je horkastá na štýl len jemne.

5/10

Zhrnutie

Priemerné pivo z veľkého pivovaru. Za pochvalu hádam stojí iba to, že sa pokúsili rozšíriť sortiment, ale to asi museli. Pivo začína plocho a na plochosti je aj založené. V strede síce nájdete citrusové tóny (grep, pomaranč) i karamel, ale tie nevyužívajú svoj potenciál naplno. Koncovka je horkastá len platonicky. Pivo je nevýrazné, poloché. Na strane druhej, piteľnosť tohto kúsku je dobrá a na leto sa hodí výborne. Dávam slabú päťku. Ak by toto začal variť Heineken alebo Topvar, malo by to u nás úspech. Aspoň z toho pohľadu, že by naučili konzumentov aj iným pivným štýlom ako je ležiak.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.44/10 (9 hodnotenie)