Keď rakúsky obor začne variť štýl IPA (Stiegl Max Glaner’s IPA)

Stiegl Max Glaner’s IPA

Prvý nástrel: Viete si predstaviť, že by slovenský Heineken začal variť špeciály ako IPA či WIT a nepriamo tak konkurovať malým pivným hráčom? Na Slovensku či v Česku je to skôr utópia, v susednom Rakúsku pokus pivovaru Stiegl. Práve ten uviedol na trh špeciálne tretinkové fľaše so štýlmi IPA a WIT. Že nejde o „rýchlokvasky“ presviedča nálepkami, ktoré hovoria o pomalom varení piva. My sa dnes pozrieme na pivo s názvom Stiegl Max Glaner’s IPA.

Názov piva: Stiegl Max Glaner’s IPA

Pivovar: Stiegl

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Rakusko

Stupňovitosť: 13,8°

Obsah alkoholu: 5,8 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: V rakúskom supermarkete stála asi 1,70 eura.

Farba: Oranžovo – hnedá. Pivo je jemne mútne.

Vôňa: Citrusové ovocie. Grep, citrón a jemne aj maliny.

Pena: Hutná. Biela ako smotana. Tvar si držala.

Chuť: V úvode to zaiskrí a iskrivý je aj ďalší priebeh tohto kúsku. V strede vyskakuje ovocná kyslosť (grep, citrón, červený pomaranč, lesné jahody) aj sladkosť (karamel). Koncovka je horkastá. Na to, že ide o pivo zo supermarketu, celkom výrazne. Rezkosť je vyššia.

6/10

Zhrnutie

Je to prekvapenie. A tentoraz pozitívne. Pivo má svoje chyby, v celkovom hodnotení však má čo ponúknuť. Sladový úvod je príjemný, v strede sa k slovu hlási kombinácia sladkosti i kyslosti. Všetko je to v ovocnom tóne. Nájdete tu grep, červený pomaranč i lesné ovocie. Body dole zráža trpký prechod zo stredu k záveru. Niečo mi tam vadilo. Koncovka je horkastá. Viem si predstaviť, že pre „IPA panicov“ to môže byť cez čiaru. Nie je to však zlé pivo. Dávam silnú šestku. Ukážka toho, ako môžu európske veľké pivovary trocha „konkurovať“ malým hráčom 🙂