Keď sa poľský gigant rozhodne variť Saison (Żywiec Saison)

zywiec-saison

Prvý nástrel: Aj v Poľsku musia tamojšie veľké pivovary čeliť novým výzvam. Napríklad tej, že trh zaplavujú noví malí hráči, ktorí si získavajú nových fanúšikov. A aká je reakcia gigantov na malých trpaslíkov? Celkom zaujímavá. Napríklad pivovar Żywiec, ktorý spadá pod koncern Heineken, uviedol na trh pivo štýlu Saison. Celkom bláznivé. Ale aj taká je realita. Práve toto pivo si dnes otestujeme. Porovnávať máme s čím. Tento štýl varí u nás viacero pivovarov.

Názov piva: Żywiec Saison

Pivovar: Browar Żywiec

Druh piva: Saison

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13,8 %

Obsah alkoholu: 6,5 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničný slad, chmeľ, pomarančová kôra.

Cena: Za pivo sme zaplatili v poľskom supermarkete 60 centov.

Farba: Medené. Pivo je kalné. Ide o nefiltrovaný kúsok.

Vôňa: Pomerne málo výrazná. Zachytíte jemne karamel, citrusové ovocie a jemne aj kvetinky.

Pena: Jemná, smotanová. Tvar si dlho nedržala a len jemne krúžkovala pohár.

Chuť: Už úvod vyskočí vysoko a v ďalšom priebehu tento trend  pokračuje. V strede nájdete mix karamelu, citrusového i lesného ovocia, koriander či záblesky kvetiniek. Koncovka je jemne horkastá. Rezkosť je vyššia.

5.5/10

Zhrnutie

Čo k tomuto kúsku napísať. Tóny sú namixované a pomiešané tak, akoby ste robili nejaký koktail. Najmä v strede sa bije karamel, ovocie, koreniny i kvetinky. Tóny sú síce hutné, sú však neusporiadané, neuhladené a rozbité. To vôbec nepomáha piteľnosti, najmä keď sa k slovu hlási aj výrazný alkohol. V niektorých momentoch máte pocit, že vás pivo akoby štípalo do jazyka. Rozhodujem sa nad výslednou známkou. Dávam päť bodov a pol navyše. Pokojne vyskúšajte, možno vám to zapasuje viac. Otázne zostáva do akej miery sa vošli do štýlu. Podľa mňa to na veľa percent nebolo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.33/10 (9 hodnotenie)