Keď sa slovenský craft varí u susedov (Britke)

Nápadité meno, zaujímavý dizajn a celkom slušný marketing. Bardejovský pivovar Berhet vstúpil na scénu remeselného piva celkom hlučne. A nielen navonok. Za oponou pivovarnícka verejnosť diskutovala o tom, kde pivo varia. Viaceré indície nahovárali, že v Poľsku. Na tom by nebolo nič zlé, len to bolo treba priznať. Poliaci sú čo sa týka remeselného piva, ďaleko pred Slovenskom a týmto spôsobom môžu kočovný pivovar zo severovýchodu krajiny posunúť ďalej. Príkladom môže byť aj pivo s názvom Britke – New England IPA.

Názov piva: Britke – New England IPA

Pivovar: Bardejovský pivovar Berhet

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Poľsko (na Salóne piva pivovarníci potvrdili, že pivo bolo varené v Poľsku)

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 5,6 %

Zloženie:  Voda, slady (Pale Ale, pšeničný), ovsené a pšeničné vločky, chmele (Mosaic, Citra, Galaxy), kvasinky (New England).

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 2,30 eura.

Farba: Slámová, pivo je kalné.

Pena: Jemná, šľahačkovitá. Pomerne rýchlo padala a krúžkovala pohár.

Vôňa: Výrazne citrusová. Kombinácia citrónu, grepu a pomaranču. Jemne cítiť aj kvasinky.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, telo stredne plné, keď ponúka kombináciu pomarančov, grepu a limetky. Chuť je náznakom zjemňovaná ovsenou stopou. Koncovka je horkastá len jemne.

7/10

Zhrnutie

Príjemný kúsok. Pekne vyskladaný a lahodný. Pije sa ľahko a osvieži. Niekomu môže výrazna ovocnosť evokovať až džús. K dokonalosti však čosi chýba. Viac iskrenia i hutnosti tónov. Za nás je to sedem bodov. Na výčape môže byť ešte výsledná známka o niečo lepšia. Na slovenskej pivnej scéne je to určite nadpriemer. Pokojne ochutnajte, nič neriskujete.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.52/10 (23 hodnotenie)