Lidl znovu rozdával darčeky ďaleko pred Vianocami, ale ja sa z toho veľmi teším. Aj tento rok sa k nám dostali typické anglické pivá, ktoré tak milujem. Fľašková Marston’s EPA nepatrí k tým najlepším a najkrémovejším, ale s 3,6% alkoholu poteší viac než ktorákoľvek deviatka z našich obchodov. Teda ak vôbec také niečo ešte existuje.
Jedinečný postup
Čapovaná pumpou z casku, kým ešte prebieha dokvášanie v pube, je istotne lepšia, ale aj takto z fľaše je krásne ovocná, šťavnatá, s krásnou chmeľovou vôňou. Je to prudko piteľné ľahučké osviežujúce pivo a ja každý raz keď idem do mesta trpím tým, že u nás nikto takéto pivo nie len že nečapuje ale ani nevie navariť.
Človek sa prejde po meste, vonku 35 stupňov a do pohára dostane akurát tak nejaké Double Dryhopped Imperial New England Gose. Ľahké, ale plné, svieže a nie veľmi horké zvrchu kvasené pivo do 4% ABV u nás proste konzistentne nevie variť zjavne nikto.
Na etikete tejto fľaše nájdeme pána na chodúľoch pripravujúceho konštrukciu na novú úrodu chmeľu a aj tri kruhy. Ja by som sa rád pozastavil pri tom vľavo dolu. Označuje totiž jedinečný technologický postup, ktorý na svete zachovávajú podľa mojich vedomostí len dva pivovary – Burton Union System.
Burton Union sa zachoval v Marstons a vybudovali ho vo Firestone Walker Brewery v USA, kde ho volajú Firestone Union. Nie je mi úplne jasné, či aj EPA prechádza cez Burton Union, väčšinou pivovar spomína v tejto súvislosti len ich pivo Pedigree.
Úplne naopak
Burton Union je technologický postup nad ktorým by asi všetci pivovarníci krútili hlavou, no jeho vplyv na chuť piva môže byť vcelku zásadný. Rozhodne však patrí k tradičným historickým postupom aj keď jeho údržba musí byť nočná mora.
Bežne sa pivovary snažia čo najviac piva kvasiť v čo najmenšom počte nádob. Preto sa ležiakové pivovary zbavili spiliek a pivo kvasia vo vysokých cylindricko-kónických tankoch zaberajúcich minimálnu podlahovú plochu a poskytujúcich maximálny objem.
Burton Union je presný opak. Pivo kvasí v množstve navzájom pospájaných drevených sudov. Tie sú umiestnené na konštrukcii a pospájané sú jednak hadicami ktorými sa privádza čerstvé pivo a odvádza vykvasené pivo, ale nad sudmi sa nachádza aj žľab slúžiaci na odvádzanie prebytočných kvasiniek. Tieto sa na jednom konci žľabu zbierajú aby boli znovu použité.
Sudy sa naplnia rozkvaseným pivom obsahujúcim veľké množstvo kvasiniek. Ako v nich pivo ďalej kvasí, vznikajúci oxid uhličitý vytláča z otvorov na vrchu sudov cez ohnuté trubky ústiace v zbernom žľabe penu obsahujúcu veľké množstvo kvasiniek vrchného kvasenia. Tieto kvasinky sú v najlepšej kondícii a rovno sa používajú na zakvasenie ďalšej várky piva.
Pred časom som napísal do Marston’s a poprosil som ich o zopár fotografií tejto jedinečnej historickej výrobnej technológie. Dnes, keď v Lidli máme znovu zásielku anglických pív, mám príležitosť sa s vami o tie fotky podeliť. Už na fotkách to vyzerá úžasne a povráva sa, že zvukové prejavy takto kvasiaceho piva tiež stoja za to.
***
Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.