Veľký pivný test anglického Birminghamu

Vždy ma fascinovala jednotnosť a usporiadanosť anglických miest a mestečiek. Páči sa mi červenohnedá farba tehál, množstvo zelene a hlavne absencia vizuálneho smogu. To, čo robí Slovensko škaredým, sú billboardy a reklamy úplne všade. Je to únavné a na grcanie. Pohľad na hnedú a zelenú vyslovene upokojuje.

Presúvam sa vlakom do Birminghamu, kde ma dúfajme v okruhu necelých dvoch kilometrov čaká pár pekných podnikov, vybraných na základe odporúčaní na Tripadvisore, Camra a Ratebeer.

V Birminghame sa s architektúrou veľmi nebabrali, aspoň v okolí New Street nie. Sklenené hrúzy, jedna vedľa druhej, milión stavieb a veľa prázdnych priestorov. Nie som sám, kto nad tým krúti hlavou.

image1

The Wellington

The Wellington
The Wellington. Ak by som chcel niekedy mať krčmu, bola by takáto. Vľúdna, úprimná, skvelá.

 

Cestou míňam viacero pubov a takmer každý ponúka lokálne pivo. The Wellington je nádherný niekoľko poschodový pub, drevený, krásne vyzdobený, útulný a svetlý. Na spodnom poschodí je 22 výčapov a na poschodí s terasou asi 7. Z ponuky je minimálne 7 značiek lokálnych. Na stenách je kopa starých fotografií hlavne birminghamských pubov. Obsluha je príjemná, veľmi informovaná, fundovaná a štamtgasti sa ihneď prihovoria. Príjemná vlhkosť, chládok. Už o 11stej sem chodia businessmani, dôchodcovia aj dievčatá z neďalekého obchodu príjemné začať deň.

Takmer všetky ponúkané piva sú pod 4,5% ABV. V chladničke slušný výber ďalších 11 pív, vrátane Budvaru. S jedlom tu nepochodíte, k dispozícii sú hlavne krekry a chipsy. Ďalšou atrakciou, okrem piva, je lokálna mačka. Býva v pube a má vlastný Twitter account @pussia_galore. Vraj je pekný parchant a kaká na podlahu.

image3

image4

image5

image6

Froth Blowers: Piffle snoker, 3,8%ABV
Ideálny začiatok dňa na zapitie raňajok. Ľahký svetlý Ale s výraznou grepovou arómou. Keďže bol čapovaný pumpou, bol takmer bez peny. V lokále patrí medzi najobľúbenejšie.

Titanic Plum Porter
Je úžasne slivkový, veľmi jemne horký a hrejivý. Slivky sú v ňom poctivo cítiť a aj keď má pomerne nízky obsah alkoholu, je nebezpečný. Hlboko prekvasený, rovnako ako všetky piva, z ktorých som tu dostal po pol deci na ochutnanie. Nemôžem si pomôcť ale piteľnosť týchto pív je úžasná.

Black County BFG, 4,2% ABV
Bradley’s finest golden, pomenovaný po prvom sládkovi z Black County. Prakticky bez vône, číre, svetlo-zlatej farby. Toto je podľa mňa historický Ale. Horkosť je prakticky nepostrehnuteľná, vystupuje až v závere a pretrváva do ďalšieho napitia. Na jazyku je vtedy cítiť slad a v nose tráva a seno. Kvasničná dochuť, no pri intenzívnejšom pive by ani nebola cítiť.

Fixed Wheel: Chain Reaction 4,2% ABV
Veľmi svetlé pivo s pevnejšou penou. Krásna chmeľová vôňa pripomína trávou a kvetmi nemecké alebo české chmele. Oveľa výraznejšie chmelenie a tiež adekvátna, trochu trpká horkosť. V závere sú cítiť kvasnice, no pivo je prudko piteľné, ako všetko tu.

Jahňací burger s cibuľou, modrým syrom a domácou sladkou omáčkou na Victoria square. Nie som odborník na burgery, ale takýto dobrý som v Bratislave nemal.

The Prince of Whales

image7

12 výčapov tesne vedľa hypermoderného výstaviska. Oveľa menší ako Wellington, tmavší a s kozubom. Tmavé drevo a kožené sedačky musia byť. Klobúky „burinky“ ako svietidlá a krásne obrazy na stenách. Hudba z rokov 60-tych. V chladničke majú Coronu, Becks, Coors light a americký Budweiser.

image8

image9

Hook Norton: Lion
Prvé pivo, kde si nie som istý. Cítim jablká, korok a zároveň medovinu. Vlastne chutí ako braggot a už sa neviem dočkať, keď ho ochutnám originál v pivovare. Zaujímavé a vôbec nie zlé, no ťažko povedať, či to tak má byť.

Black Sheep Brewery: Golden sheep 3,8% ABV
Zlatá farba a krásna krémová pena. Veľmi jemný, silné kvasničný a priamočiaro horký ale. Takmer ako keby ste lízali kofeín alebo chinín. Žiadna chmeľová vôňa ani ovocie. Povedal by som, že spĺňa definíciu tekutého chleba, no žiadna veľká diskotéka a mám problém ho dopiť.

St. Austell Tribute Cornish pale ale
Chutí ako Lion, čiže problém je na výčape. Úplne medovinovo a takmer žiadna horkosť. Dnes tu nemajú dobrý deň. Niet divu, že všetci hostia pijú jediné pivo – Golden sheep. Že budú z troch pív dve chytené, v jednom z najvychýrenejších pubov, som nečakal.

Odhliadnuc od toho, na anglických pivách sa mi páči, že aj napriek nízkej stupňovitosti majú intenzívnu, plnú chuť. Že toho máte proste plnú hubu, aj keď to nie je sladké či neznesiteľné horké. Bude to asi tou vysoko mineralizovanou vodou.

The Lord Clifden

image10

Asi prvý vyslovene hipsterský podnik, aspoň podľa osadenstva, obsluhy a cien, ktoré sú vysoko nad birminghamským priemerom. Priestor je veľký a pekne členený. Záhradka je super, je dokonale pripravená na upršané počasie – celá je zastrešená priesvitným vlnitým plastom. V chladničke majú Budvar, Desperados, Asahi, Singha, Tsingtao a podobne podivnosti. Plus body sa atmosféru a jedla. Inak dvihnuté obočie.

image11

image12

O’Hara’s Irish Craft Ale
Farba červeného zlata, veľmi číry vzhľad. Cukríkové, žuvačkové, sladké. Jemná horkosť, náznaky korku. Cítim mätu a bazalku. Hrejivý alkohol. Žiadna veľká pitelnosť. Pýtal som sa obsuhy, čo by si oni dali, a toto bolo odporúčanie. Pivo to je dobre, no neodpadávam z neho. V podniku však čapujú 4 druhy Budvaru: svetlé, kvasinkové, rezané a tmavé.

Wye Brewery Hereford Pale Ale
Úplne svetlá slamová farba, sladová plnosť, slabá rezkosť. Trávová až ležiaková vôňa. Trocha ovocia, no mám pocit ako keby som vybublinkoval ležiak a znovu ho vychladil. Pivo je celkom piteľné, plné a určite by vhodne dopĺňalo syrové jedlo. Celkovo som dnes ochutnal viac priemerných než výborných pív. Tento priestor je však skvelý.

Kritizuje sa ľahko. Na rozlohe 4 kilometre štvorcové  sa tu nachádza možno 30 skvelých pubov s lokálnou atmosférou čapujúcich lokálne piva. V Bratislave máme na podobnej rozlohe možno také tri a aj tak čapujú všetko možné.

Ďalší na rade je BrewDog bar, no predtým som sa zastavil v neďalekej jamajskej reštike a bol to veru skvelý nápad. Turtle bay, jamajská reštaurácia, značne narvaná. Dal som si rebierka s ryžou a boli úžasné, čertovsky pikantné, voňavé a kyslé. Ryža bola ochutená nejakým údeným korením a tipujem sumah plus asi milión ďalších. Prečo nevie u nás niekto navariť niečo také za takú (relatívne v pohode) cenu?

BrewDog bar

image13

Brewdog bar je moderný, priebežne zapĺňaný, stroho zariadený a príšerne dráhy. Človek asi platí aj za tie dve SL1200-vky na bare. Našťastie si na ochutnanie môžete objednať aj 1/3 pintové piva, no dávať £4.55 za pintu punk IPA alebo £4 za pol pinty Hardcore je zvrhlé aj na Brewdog. Ceny sú trochu vyvážené možnosťou ochutnať pivo zadarmo v degustačných tulipoch, čo občas bohato stačí.

Žiadne pivo sa tu nečapuje tradičnou pumpou, majú také zvláštne ventily, niečo ako vertikálna nostalgia. Zaujímavé je, koľko žien sem chodí na pivo. Obsluha je stopercentná, rýchla, pozorná a vzdelaná. Bratislavský Urban House je na tom však čo sa doplnkovej ponuky (káva, limo, koláče) týka oveľa lepšie a aj keď nemá na výčape toľko pív, ponuka je vyrovnaná. Kvôli Brewdog Bar do Birminghamu jednoducho necestujte. Je tu hnusný hluk a hlasná hudba. V Bratislave máme v tejto kategórii hádam aj lepšie.

image14

image15

image16

Brewdog Vagabond
Je príjemne hlboko prekvasený, svieži, ľahký a citrusový. Aj keď je, čo sa obsahu alkoholu týka, v spodnej časti dnešnej ponuky, nepôsobí mdlo a prázdno. Mal som dnes oveľa horšie piva.

Boon Lambiek 6% ABV
Je super. Ovocný, nie veľmi kyslý a pritom hlboko prekvaseny. Náznaky horkosti sú ihneď nahradené marhuľami a jablkami. Som fanúšik lambicov a tento patrí k vydareným.

Brewdog Mash Tag
Vonia po kakau a sladkom drievku, v chutí prevláda alkohol. Pivo je dosť trpké, bez zvyškového cukru a horké po kofeíne alebo chiníne. Viskozitu má ako dobrý koňak. Veľmi zaujímavé a pri 10% ABV aj nebezpečné.

Tool Battle Royale
Je v kategórii mash tag, s oveľa zaujímavejšou údenou vôňou, slivkovou chuťou, jemnejším, krémovým pocitom na jazyku a trochou zvyškovej horkosti. Plnšie, ťažšie a drahšie.

Oscar Blues G’Night 8,7% ABV
Je žuvačkovo-sladký, silný, so značným zvyškovým cukrom, marhuľami a broskyňami vo vôní, kalným vzhľadom, jemnou horkosťou a plnou pusou piva. Pil som viacero podobných, nie je ničím výnimočne, no je fajn a netreba sa mu vyhýbať.

Punk IPA
Na záver si dávam Punk IPA. Je presne taká, ako si pamätám z fľaše či vzácnych príležitosti dať si čapované v BA. Mandarínky, grepy, ananás, korenie. Výborne svieže pivo, poľahky jedno z najlepších na svete.

Dnešný deň v Birminghame považujem za úspešne ukončený. Mesto z pohľadu architektúry dvíha obočie a z pohľadu pivnej rozmanitosti vzbudzuje závisť. Zopár našich podnikov sa približuje tunajším, niektoré ich aj tromfnú, no priemer je oveľa vyšší.

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.