Keď slovenský pivovar klope na dvere galaxie (Galaxy Wywar)

Wywar Galaxy

Prvý nástrel: Pivá s vyšším obsahom alkoholu nemajú na Slovensku veľkú tradíciu. Ale to nemali ani vrchne kvasené pivá a za posledné roky sa toho veľa pomenilo. Viacero pivovarov pomaličky púšťa na trh špeciály, ktoré sú určené na príjemnú bodku za večerom či degustáciu. Aj kúsok, ktorý máme pripravený na testovanie, zaraďujeme do tejto kategórie. Nesie názov Galaxy Wywar a spáchal ho Holíčský pivovar Wywar. Obsah alkoholu (12,1%) ho zaraďuje medzi najsilnejšie pivá zo slovenských pivovarov. Uvidíme.

Názov piva: Galaxy Wywar

Pivovar: Holíčský pivovar Wywar

Druh piva: Na fľaši nájdete: Exkluzívny silný polotmavý ležiak. Ide však o štýl Belgian Strong Ale.

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 30,8°

Obsah alkoholu: 12,1 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (Pale Ale, Carahell), chmeľ (Galaxy), kvasnice (Abbaye Safbrew)

Cena: Pivo nám na testovanie poskytol priamo pivovar.

Farba: Červeno-oranžová. Pivo je mútne.

Vôňa: Nádherná. Kombinácie ovocia, karamelu, čokolády a rumových praliniek.

Pena: Smotana a šľahačka dokopy. Držala si tvar.

Chuť: Už úvode je vysoko postavený a v ďalšom priebehu vás čaká šialenosť. V strede dominuje vražedné kombo  karamelu, čokolády, rumových praliniek a citrusového a lesného ovocia. Záver je horkastý. Alkohol cítite výrazne .

8/10

Zhrnutie

Pre mňa veľký zážitok. Tóny sú nadupané a našľahané tak, že klopú na nebeské brány v tretej galaxii. V tomto kúsku však nájdete toľko rozmerov, že by ste o ňom mohli napísať aj diplomovú prácu. Ale k veci. Najsilnejší je stred. Fakt v ňom nájdete všetko: čokoládu, rum, karamel, oriešky, čerešne, grep i korenisté tóny. Možností je však v tomto prípade mnoho. Veľkým mínusom je to, že tu výrazne cítite alkohol. Dojmy z tohto kúsku sú však príjemné. Pivo je lahodné, ponúka zážitok a je jednoznačne spestrením nášho trhu. Rozhodujem sa medzi osmičkou a deviatkou. Fakt je ten, že alkohol prebíjal. Deviatka by bola asi nespravodlivá. Dávam tak silnú osmičku. Jednoducho prvá slovenská liga.