Keď v Nitre navaria svetové pivo (Imperial Nuts)

RIS, Russian Imperial Stout, orechové pivo, Hop Grup

Na jesennej edícii Salónu piva 2018 sme otestovali viacero pív. Mnohé chutili, na jedno sme však nezabudli a utkvelo v pamäti aj po skončení podujatia. Nieslo meno Imperial Nuts a na svedomí ho mal nitriansky pivovar Hop Grup. Ide o pivo navarené v štýle Russian Imperial Stout. Pivovar v tomto prípade spolupracoval s nitrianskou spoločnosťou Lyra Chocolate, keď využil to, že firma praží aj vlastné orechy. V pive nájdete okrem vlašských orechov aj lieskovce či pistácie. Na výčape bolo toto pivo zážitkom, uvidíme ako dopadne recenzia v pokoji, v ideálnych degustačných podmienkach.

Názov piva: Imperial Nuts

Pivovar: Hop Grup Pivovar Nitra

Druh piva: Russian Imperial Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 27°

Obsah alkoholu: 10,8 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ovsený slad, vlašské orechy, lieskové orechy, pistácie, vanilkové struky, kakaové bôby, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo sme na otestovanie dostali priamo od pivovaru.

Farba: Čierna. Pri pohľade do protisvetla zachytíte hnedasté odtiene.

Pena: Jemná, vystúpala vysoko a rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia kávy, horkej čokolády, orieškov, karamelu i vanilky.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo hutné. Ponúka kombináciu čokolády, karamelu, kávy, výrazných orieškov, vanilky i černíc. Všetko je to zaobalené v jemnej smotanovej linke. Koncovka je horkastá a cez hutné tóny sa k slovu hlási aj alkohol, ktorý pri dobiehaní príjemne hreje.

9/10

Zhrnutie

Lahodný, hutný a mnohorozmerný kúsok. Máte pocit, že pijete orieškové pivné „kakavko“. Strieda sa v ňom čokoláda, karamel i oriešky. V závetrí cítite aj vanilku. Na to, že má toto pivo alkohol takmer na jedenástich percentách, je pomerne nenápadný. Pomáha to lahodnosti i nezvyčajnému dojmu. Určite je to kategória pivný zážitok. Za nás je to silných deväť bodov. Takto si predstavujeme pivné nebíčko v papuľke. Veľká pochvala do Nitry. Ukážka toho, že aj na Slovensku vieme navariť svetové pivo.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.7/10 (22 hodnotenie)