Podarená IPA od kočovníkov (Ipabog)

IPA, Ipabog, Parom,

Kočovný pivovar Parom sme už na našich stránkach predstavili. Je vždy dobré, keď kočovníci varia a neskončia pri prvej, resp. druhej várke. Je to do istej miery aj znak toho, že to s varením piva myslia vážne. Dnes otestujme ich pivo s názvom Ipabog. Ak by ste sa zamýšľali nad tým, čo to znamená, pivovar ponúka vysvetlenie na etikete. Ipabog je slovanský boh lovu zobrazovaný s parohami na hlave, ktorý bol v kontinuálne v pohybe. Slovíčko kontinuálne je v tomto prípade dôležité. Pivo štýlu IPA bolo totiž kontinuálne chmelené. Sme zvedaví.

Názov piva: Ipabog

Pivovar: Kočovný pivovar Parom (navarené v pivovare General)

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14,5°

Obsah alkoholu: 6,2 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady (Pale Ale, mníchovský, viedenský, Carapils, caramel, Amber), chmeľ (Amarillo, Azacca, Citra, Simcoe), kvasnice.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytol samotný pivovar.

Farba: Medeno-hnedá. Pivo je jemne kalné.

Pena: Hutná, šľahačkovitá. Bola zložená z malých i veľkých bubliniek a dlho si držala tvar.

Vôňa: Prenikavá a výrazná. Kombinácia červeného pomaranču, ríbezlí, jahôd i náznakov kvetiniek. Náznakom aj borovica.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné, keď ponúkne kombináciu grepu, červeného pomaranču, ríbezlí, karamelu i náznakov kvetiniek. Koncovka je na štýl (americkú verziu) primerane horkastá.

7.5/10

Zhrnutie

Hutné, mnohorozmerné a iskrivé pivo. Už pri privoňaní sa musíte potešiť a prvé dúšky potvrdzujú tento trend. Hlavným lákadlom je kombinácia mnohorozmerného tela s výrazne horkastou koncovkou. To, že pri výrobe boli použité viaceré chmele cítite. Pivu k dokonalosti chýba viac uhladenosti. Pivo je tak trocha surovejšie (vďaka chmeľom), ale nie je to chyba. Je to jednoducho vyjadrenie sládka. Za nás je to 7,5 bodu. Určite podarený kúsok, ktorý si veľmi radi kedykoľvek zopakujeme.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.86/10 (7 hodnotenie)