Keď vás na Morave prekvapí dobrý ležiak

Lednice sú známe skôr ako vinárske mestečmo na južnej Morave, ale aj tam môžete objaviť kvalitné remeselné pivo. Bolo síce ukryté v miestnej hamburgárni s názvom Burgr’s club Lednice, ale oplatilo sa tam zájsť. Nenápadný podnik v centre mesta, hneď oproti hotelu Princess, má americký názov a americký štýl rýchleho občerstvenia nájdete aj vo vnútri.

Americký štýl

Bar, obrusy so štvorčekovanými bielo-červenými obrusmi pod sklom a americká vlajka aj v kuchyni. Našťastie, interiér je poňatý moderne. Bar bol medený, lampy industriálne, takže malý priestor podniku pri bare vyzeral útulne.

V prednej miestnosti nechýbali veľké čierne tabule s dennou ponukou piva a jedla. Na opačnej strane zase celú stenu zapĺňala výstavka kvalitných destilátov od firmy Jelínek a pianino. Zadná časť podniku s boxami s lavicami už tak útulne nevyzerala.

Osem stolov bolo v čase obeda v sobotu beznádejne plné a pomaly sa plnili aj stoličky pri bare a pri vstupnom okne s výhľadom na malinkú terasu pri ceste, kde boli ďalšie tri mini stoly. My sme mali šťatie a chytili sme voľný stôl. Studená sprcha prišla, keď nám čašníčka oznámila, že na jedlo sa čaká asi hodinu. Nestíhali, a to sme boli v podniku s rýchlym občerstvením.

Trojica ležiakov

Rozhodli sme sa počkať, pretože sme mali chuť na pivo, hlad sa dal vydržať a porcie hamburgerov s košíkni hranoliek, ktoré nosili k vedľajšiemu stolu vyzerali sľubne. Na pípe mali tri druhy ležiakov z neďalekého Zámeckého pivovaru Břeclav.

Ochutnávku sme začali netradične s Knížecím speciálom- polotmavou dvanáckou s obsahom alkoholu 5,2 %. Pivo malo peknú tmavo jantárovú farbu a chuťovo  dominoval karamel. Slušné pivo. Malé pivo stálo 28 korún čo je niečo vyše eura. Veľké bolo za 38 korún teda 1,5 eura, ceny na turistické mestečko celkom prijateľné.

Pri čakaní sme prešli na výčapnú jedenácku s názvom Podlužan s obsahom alkoholu 4,7 %. Pivo bolo veľmi profesionálne načapované, hustá pena, zlatická farba v malom pivnom krígli ladili dokonale. Chuťovo nás pekvapila výrazná horkosť, čo sme pri výčapnom ležiaku nečakali.

Obmedzené ponuka

Napokon sme si vychutnali klasickú „dvanácku“ Kanec s obsahom alkoholu 5,0 %. Ležiak bol tiež dobre načapovaný, príjemne horký, nedalo sa mu nič vyčítať. Škoda, že nemali na pípe aj ďalšie dve pivá, ktoré tam mali svoje logá -Summer Ale a Kanec polotmavý ležiak.

Čapovali ešte radler, ale ten sme neochutnali, keďže nie sme fanúšikmi týchto nápojov. Napokon sme sa dočkali aj jedla a čakanie sa oplatilo. Hamburgre mali kvalitné mäso, výborne žemle a nápadité plnky. My sme ochutnali burger s tekvicovou omáčkou a vegetariánsky burger s hlivou ustricovou. Hranolky náš až tak neohúrili, ale boli ručne robené a kvalitné. Kto by nemal chuť na burgre v ponuke sú v tomto nenápadnom podniku aj tortily a šaláty.

Snímky a text: Mário Skyba