Aj pivo má 50 odtieňov. Zlatej

Pivo Ilustrák

O degustácií vína sa toho popísalo mnoho, z tohto pohľadu môže byť  pivo vnímané ako taká Popoluška. A určite neprávom. Aj pri degustácií piva totiž platia zásady, ktoré by vám mali maximálne umocniť zážitok z jeho konzumácie. A rozhoduje každý detail. Základom je pritom pohár, z ktorého svoj obľúbený nápoj ochutnávate. Ten by mal byť určite z priehľadného skla. Iba tak totiž môžete rozoznať farbu zlatistého moku. To by mala byť prvá vec, ktorú posúdite. A určite platí, že pivo má desiatky odtieňov. Od zlatistej až po tmavo-čiernu. Všímajte si aj čistotu piva. Zákal pritom nemusí vypovedať o skazenosti piva. Menšie pivovary pivo nefiltrujú a nepasterizujú. Práve vďaka tomu si zachováva všetky výživné látky a vitamíny. Hodnotíte pritom aj penu.

Keď už pivo vizuálne posúdite, môžete ho ovoňať. Možno si myslíte, že pivo nemôže prekvapiť. Omyl. Vo vôni môžete zachytiť  všetko. Od kvetiniek cez ovocie každého druhu až po karamel, čokoládu, keksíky či kávu. V pšeničnom pive môžete zachytiť banány, v pive type India Pale Ale napríklad aj grep či lesné ovocie.  Záleží len na vašej fantázií a citlivosti vnímania vôní.

Ak ste si už pivo pozreli a ovoňali, môžete ochutnávať. Ako prvá sa hodnotí rezkosť piva a následne sladkosť. Tu ste pritom ovplyvnený chuťovými receptormi na jazyku. Bunky, ktoré rozoznávajú sladkú chuť  sa totiž nachádzajú na jazyku celkom vpredu. Práve sladkastá chuť piva je prvá, ktorú viete rozoznať. Môže byť viac či menej intenzívnejšia. Inak ju vnímate pri svetlom, inak pri tmavom pive. Okrem sladkosti môžete rozoznávať aj slanosť či kyslosť piva. Na rozdiel od vína musíte pivo pri degustácií prehltnúť. Pivo je totiž horké a horkosť dokážu rozlíšiť len bunky, ktoré sú na koreni jazyka. Horkosť pritom doznieva a naplno sa rozvíja až po niekoľkých sekundách po dopití.

Aj keď môže degustácia vyzerať ako veda, nie je tomu tak. Tieto princípy slúžia k tomu, aby ste si pivo vychutnali maximálne a všímali si každý detail.

Snímka: Pixabay.com