Kňažná bez osudovej príťažlivosti (Svijanská knežna)

Svijany Knezna

Prvý nástrel: Dočkali sa aj Svijany. Pivo, ktoré si svoje pozície buduje aj v slovenských krčmách. Skúsime tmavý kúsok s názvom Svijanská knežna. Na samotné pivo sme dostali protichodné reakcie. Na jednej strane sa pivovar chce profilovať ako niekto, kto bojuje proti europivám, na strane druhej ho objem produkcie (okolo 600-tisíc hektolitrov) do tejto kategórie chtiac-nechtiac zaraďuje. Otestujeme, uvidíme.

Názov piva: Svijany Svijanská knežna

Pivovar: Pivovar Svijany, Svijany

Druh piva: Tmavé špeciálne pivo

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 13 % 

Obsah alkoholu: 5,2%

Zloženie: Pitná voda, jačmenný slad, cukor, upravený chmeľ, chmeľový extrakt, chmeľový izoextrakt.

Farba: Čierna, jemné náznaky červenej farby.

Vôňa: Sladové tóny, v ktorých zachytíte kávu, možno trochu medu či karamelu.

Pena: Tak tá bola ukážková, až tak neprirodzene.

Chuť: Začiatok je pomerne nevýrazný. Sladové tóny sú akoby tlmené. Brucho piva ponúka náznaky zlepšenia, ale sú len jemné. Cítim tu kávu a náznaky čerešní. Dojazd je chmeľový a cítiť ho. Nič výrazné.   

4/10

Súhrn

Tak poďme na to. Toto pivo sa asi najviac „preslávilo“ v máji roku 2013. Práve v ňom magazín dTest odhalil najviac mytoxínov. Pivovar sa voči zisteniam ohradil a neskôr aj súdil. To však vôbec neberieme do úvahy. Paradoxne, pivo na sebe nosí nálepku „Pivo 2013“. Nám však akosi nezarezalo. Pôsobilo neuprataným dojmom. Sladové tóny sú nerozvinuté a dojazd na tmavé pivo pomerne horký. Oveľa horšie sa však pozeralo na zloženie. Pivo obsahuje izoextrakt. Môžeme polemizovať, ale je to chémia. Body za to zrážame dole. Lepšiu ako štvorku tomuto pivu nemôžeme dať.