Krajina, kde aj malé mesto ponúka výborné pivo

Galway, Írsko, pub,

Keď sme išli cez západné pobrežie Írska, hneď prvá (a najočakávanejšia) zastávka bolo mesto Galway. Ako jedno z najväčších miest v Írsku má super ponuku pivných podnikov, z ktorých hneď niekoľko ponúka jeden z najlepších craft pivovarov v Írsku, Galway Bay Brewery. Keďže čas opäť dovolil len jednu zastávku, čakala ma podobná voľba, ako v Tullamore. Tu je ale ponuka oveľa pestrejšia a vedel som, že keď si vyberiem The Salt House, jeden z najlepších barov v Galway, neurobím zle.

Ako môžete vidieť na obrázku, bar sa hneď pri vchode svojou reputáciou netají. Podnik je pomerne malý, bar tvorí takmer polovicu celého priestoru. Na tabuli vidíte aktuálnu ponuku čapovaných pív a ja hneď viem, že si objednám ochutnávku.

Toto je jeden z tých podnikov, do ktorých keď vstúpite, poviete si, že by ste si vedeli predstaviť bývať v okolí. Dal som si dve ochutnávky po 4 pohároch a potom jednu plechovku ako bodku = 9 výborných pív. Prvá vyzerala takto:

Číslo jedna: YellowBelly – Castaway (Berliner Weisse s marakujou), jemné, ovocné, príjemne kyslé.
Číslo dva: Wild Beer – Breakfast of Champignons (Wild Ale s hubami, šošovicou, petržlenovou vňaťou a bielym korením), toto je už vysoká alchýmia. Kde celý národ prevracá oči a pýta sa, kde je pena, ja si užívam každý dúšok tohto výstrelku. Kyslé? Áno. Cítiť huby? Rozhodne. Zároveň to doplňuje pekne korenistá linka. Je paráda, že aj takéto extrémy sa varia.
Číslo tri: Siren – Undercurrent (APA), jeden z mojich najobľúbenejších anglických pivovarov a od nich osviežujúca citrusová APA.
Číslo štyri: Galway Bay Brewery – Of Foam and Fury (DIPA), asi najznámejšie pivo z tvorby pivovaru, ktoré mi bolo veľakrát odporúčané. Ja by som ho nazval írskym Ruination (DIPA od pivovaru Stone, ak ste nemali, napravte). Aj napriek 8,5% ABV perfektná piteľnosť, čerstvosť, vôňa a chuť tropického ovocia (pomaranče, mango, ananás) a na konci horkosť. Toto je TO pivo, ktoré chcete v Írsku ochutnať.

Poďme na druhý set:

Číslo jedna: Buxton / Lervig – Trolltunga (Sour IPA s egrešmi), tieto pivovary sú záruka kvality.
Číslo dva: Galway Bay Brewery – Althea (Session IPA), opäť veľmi piteľné, ľahké, ale dobre nachmelené.
Číslo tri: Barley Wine, neviem názov pivovaru, ako môžete vidieť, na tabuli nie je napísaný, a aj keď som sa naň pýtal, odpoveď som si z nepochopiteľných dôvodov nezapamätal 😀 Pivovar ale pochádzal z Poľska. Barley Wine to bol typický, veľa sladu, dry hop bolo pekne cítiť, jemnučké ale silné pitie.
Číslo štyri: Porterhouse – Plain Porter (Porter), čistý, karbonizácia veľmi nízka, pražený slad dominuje.

Ako som už avizoval, po tomto som si ešte dal jednu plechovečku.

Ten deň som mal proste chuť na kyseláče. Toto je konkrétne pivovar White Hag a od nich The Púca Berry Hibiscus & Ginger. Teda sour s citrónom, lesným ovocím, ibištekom a zázvorom. Zatiaľ čo citrón pridal výrazne na kyslosti, lesné ovocie pridalo na ovocnosti a šťavnatosti. To cele doplnené ibištekom a zázvorom, veľmi pekne vybalansované pivo.

Ak sa pýtate, odkiaľ je titulná fotka, tak tá vznikla v Mcganns Pub v mestečku Doolin, kam sme išli z Galway. Aj keď tu by ste darmo čakali remeselné pivovary, vďaka živej hudbe a tancujúcim ľudom tu  zažijete presne to, čo ste v Írsku chceli vidieť.

Bonus: Ďalší deň sme nocovali v ešte menšom meste, s názvom Portmagee. Toto mesto sa nachádza tesne vedľa ostrova Skellig Michael. Boli tam asi dva bary, no tipujete správne, že aj v takto malom mestečku ste si mohli dať okrem čerstvej ryby aj čerstvý Guinness.

Najlepšie pivo v Galway: Galway Bay Brewery – Of Foam and Fury

Ďalšia časť: Cork

***********************************

Elchapak

Pracujem s pivom dennodenne, vo voľnom čase ho ani nechcem vidieť, no zvyknem sa obetovať. Europivo je môj nepriateľ, inak vypijem všetko a rád (s ležiakmi a pšeničnými bojujem, ale dobré treba vedieť oceniť). Milujem experimenty a imperialy všetkých druhov, najmä stouty. V mojej rubrike sa dozviete všetko, čo ma zaujme. Občas urobím článok z mojich pivných ciest.