Kvetinkové tóny z Košíc (Padre Craft Roselle)

Padre Craft Brews - Roselle

Prvý nástrel: Dnes nazrieme do Košíc, kde sídli a pôsobí kočovný pivovar Padre Craft Brews. Ten na trh uviedol novinku – Rye Saison s názvom Roselle. Pri varení tohto kúsku boli použité nielen ražné vločky (odtiaľ slovo Rye), ale aj kvety ibišteku. Okrem peknej etikety sme si všimli ešte jednu vec. Pivo malo ročnú záruku.  Čiže bolo podľa všetkého asi pasterizované. Na jednej strane to uberá autenticite, na strane druhej to rieši otázky lepšej dostupnosti a skladnosti piva. Tento krok chápeme, uvidíme či sa ním inšpiruje aj konkurencia. Pivo bolo navarené v pivovare Kaltenecker.

Názov piva: Roselle

Pivovar: Padre Craft Brews (navarené v pivovare Kaltenecker)

Druh piva: Rye Saison

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 14°

Obsah alkoholu: 5,7 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, ražné vločky, chmeľ, kvet ibišteku, pivovarské kvasnice.

Cena: Pivo sme dostali ako dar.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je mútne, keďže obsahuje kvasinky.

Vôňa: Typický Belgičan. Cítim citrusové ovocie, koriander, karamel aj kvetinkové tóny.

Pena: Hutná, celkom rýchlo strácala formu.

Chuť: Už v úvode zachytíte iskrenie ovocia. To sa naplno k slovu dostáva v strede. Nájdete tu grep, červený pomaranč, karamel, ale aj spomínaný ibištek. V strede tóny určuje práve ovocná kyslosť. Koncovka je jemne horkastá. Rezkosť bola jemne vyššia, ale nič prehnané.

7/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Pekne vyskladaný a remeselne dobre urobený. Už v úvode vás prekvapí ovocná sviežosť, ktorá je potom rozvíjaná v bruchu piva. Nájdete tu už kombináciu ovocia a kvetiniek, ktorá pôsobí osviežujúco. Kvitujem hlavne to, že tóny na seba nadväzujú a sú uhladené. V koncovke nájdete len jemnú horkosť. Dávam veľmi silnú sedmičku. Nie je čo vytknúť, ide len o to, do akej miery vám sadne štýl. Treba vyskúšať, výborné pivo.