Labutia pieseň pivovaru, ktorý už na pultoch nenájdete (Tenebris)

Tenebris, Radvaner, Imperial Stout, Stout, slovenské pivo, kočovný pivovar

V našej chladničke sme našli kúsok, ktorý na svoju príležitosť čakal dlho. Dokonca tak dlho, že jeho autori medzičasom projekt ukončili. Hovoríme o kočovnom pivovare Radvaner Craft Beer. Jeho dvoma predstaviteľmi boli domavariči pivovaru Peter Vörös a László Bödök. Prvé meno môžu poznať aj fanúšikovia pivovarníctva.

Peter Vörös totiž pôsobil v slovenskom Heinekene a stál aj pri zrode jeho projektu Slobodný pivovar Bradáč. Dnes nie je ani v jednom projekte a aj Radvaner je zdá sa minulosťou. Vypnutá je nielen webová stránka, ale aj profil na sociálnej sieti. V ich produkcii ste mohli nájsť štvoricu pív: 1.16 Ale, 1.16 IPA, Triticum (pšeničné) a Tenebris. My ochutnáme o posledný menovaný kúsok, ktorý bol navarený v štýle Imperial Stout.

Názov piva: Tenebris

Pivovar: Radvaner Craft Beer v Cervisia (Maďarsko)

Druh piva: Imperial Stout

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 19°

Obsah alkoholu: 9 %

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili necelé tri eurá.

Farba: Čierna. Pri pohľade do protisvetla zachytíte fialový odtieň.

Pena: Jemná, smotanová. Pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia kávy, karamelu, sušeného ovocia, čokolády i kolového nápoja.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné. Ponúkne kombináciu kávy, karamelu, pomerene výraznej hrianky, tmavej čokolády i sušeného ovocia ako sú slivky či hrozienka. Koncovka je jemne horkastá, alkohol výrazný.

6.5/10

Zhrnutie

Na úvod sa musíme priznať, že tmavé pivá aj s vyšším obsahom alkoholu obľubujeme. Pri tomto pive sme si na svoje neprišli. Chýba lahodnosť, nejaké iskrenie či prekvapivý zvrat. Pivo nemá žiadnu „vadu“, len je také nemastné-neslané. Za nás je to 6,5 bodu. Určite je to nevyužitý potenciál, ktorý dáva vyšší obsah alkoholu. Na strane druhej, na trhu je veľa horších pív.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.25/10 (2 hodnotení)