Len voda, jačmeň a chmeľ. „Čisté“ pivo oslavuje 500 rokov

Reinheitsgebot 2

Písal sa rok 1165 a v nemeckom Augsburgu dochádza k historickej udalosti. Podľa dochovaných dokumentov bola totiž udelená prvá pokuta za načapovanie zlého piva. Na prvý pohľad išlo o banálny problém, bol však predzvesťou dôležitého kroku, ktorý zachránil pivo ako také. Muselo však ubehnúť niečo vyše 300 rokov.

Presne 23. apríla 1516 bol vydaný tzv. Reinheitsgebot, čo môžeme preložiť ako Bavorský zákon o čistote. Vyvrcholila tak niekoľkoročná cesta, keď sa v Bavorsku upravovali podmienky predaja a varenia piva. Hlavným cieľom zákona bolo zjednotiť výrobu piva v krajine. To sa v Bavorsku mohlo od tohto dátumu vyrábať len z vody, jačmeňa a chmeľu. Okrem toho, toto nariadenie chránilo konzumentov pred nekvalitnými produktmi. Pivo totiž bolo vyrábané v mnohých prípadoch „z hocičo“ a jeho kvalita nielenže nezodpovedala jeho názvu, ale mnohokrát ohrozovala zdravie konzumentov. Na trhu sa totiž v tom čase objavovalo mnoho falzifikátov a napodobenín piva.

Zákon nastavil jasné pravidlá a v pozmenenej podobe platí v Nemecku dodnes. Zaujímavosťou je, že pivo sa storočia nemohlo vyrábať napríklad z pšenice. Tvorcovia tohto zákona totiž chceli, aby sa pšenica používala na chlieb a potravinárske účely. Pred 500 rokmi by ste v receptúre nenašli ani kvasinky, bez ktorých by ste pivo nenavarili. Dôvod bol prozaický. Kvasinky pred pol tisícročím jednoducho nepoznali, tak ich nemohli zahrnúť do zákona. Aj keď sa v mnohých médiách uvádza, že pivo sa mohlo vyrábať len z troch surovín, postupne vznikali aj rôzne výnimky. Do piva sa časom mohli pridávať napríklad bobkový list, rasca či koriander.

Zákon sa začiatkom 20. storočia rozšíril pre celé Nemecko. Prostredníctvom neho sa dokonca Nemci chceli brániť dovozu pív z iných krajín. Po rozhodnutí európskeho súdu museli od tejto požiadavky ustúpiť a dovozové pivo sa nemusí riadiť Reinheitsgebotom.

Fakt je ten, že tento zákon výraznou mierou ovplyvnil vnímanie a kvalitu piva po celom svete. V istých časových obdobiach bolo dokonca bezpečnejšie piť pivo ako vodu. Zlatistý mok bol totiž zárukou toho, že nerozširuje rôzne choroby. V Nemecku aktuálne prebiehajú oslavy tohto výročia, na ktorých sa zúčastňuje napríklad aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Snímka: Flickr