Dnešná recenzia bude veľmi špeciálna. Na otestovanie sme totiž dostali pivo z pivovaru, ktorý sa ešte len rozbieha. Nejde pritom len o slovenský, ale aj svetový unikát. Pivovar nesie názov Stromokocúr a nájdete v obci Cvokovce.
A prečo ide o unikát? Majiteľ a sládok pivovaru totiž vynašiel nový spôsob výroby piva. Nevyrába spodne ani vrchne kvasené pivo. V Cvokovciach totiž našli metódu stredne kvaseného piva. „Využili sme to, že naša voda obsahuje kovy. V procese výroby tak môžeme využívať magnetické pole. Vysvetlím to polopate. Viete ako pôsobí, keď k sebe priložíte magnet s rovnakými pólmi? My takto pôsobíme na pivo magnetmi z dvoch strán,“ vysvetľuje pre oPive.sk majiteľ a sládok pivovaru Bohuš Stejskal.
Proces sa tak koncentruje v strede varne aj tankov. Proces kvasenia je navyše vďaka pôsobeniu magnetického poľa nezávislý na teplote a dokáže eliminovať aj všetky chyby, ktoré trápia iné slovenské pivovary. „Nemôže sa stať, že naše pivo bude zlé. Nakoniec, každý kto ho pil, si ho pochvaľoval,“ presviedča majiteľ. Pivo je podľa majiteľa ďaleko iskrivejšie, lahodnejšie a voňavejšie ako akákoľvek konkurencia.
Z produkcie pivovaru ochutnáme pivo s menom Šrubka. Ide o kúsok navarený v novom pivnom štýle Slôvenskô kôvôvô pivô. Pivo predstavuje pivovar nasledovne: „Ide o kúsok, ktorý sa chuťovo pohybuje medzi Berliner Weisse a Imperial Stoutom. Vo vôni môžete zachytiť kávu, nugát, čerešne, jogurt, sviečkovú, brokolicu aj marhule. Na svoje si prídu aj fanúšikovia tonicu. Pivko je primerane horké, primerané sladké a chuťovo optimálne vyvážené.“ Bohužiaľ, nemali sme k dispozícii pivo s etiketou.
Názov piva: Šrubka – DPH, HDP, ČSAD, 4×4, Warm, GDPR, Middle, RTVS, 5xNon-stop, plnotučné, light, Nepale Neale, Full HD, Natural 98, Stereo, OSN
Pivovar: Stromokocúr
Druh piva: Slôvenskô kôvôvô pivô
Krajina: Slovensko
Stupňovitosť: 42-34+3×45°
Obsah alkoholu: 24,87%
Zloženie: Voda, čaj, rastlinná šľahačka, mlieko, minerálka (aj tak túto kolónku nikto nečíta).
Cena: Prototyp piva sme dostali na otestovanie od pivovaru pod podmienkou, že pivu dáme aspoň desať bodov.
Farba: Medená, pivo je jemne kalné. Bolo potrebné rýchlo fotiť, aby sa šľahačka neroztopila.
Pena: Pevná, šľahačkovitá, držala ako betón. Ak by sme dali na penu mincu, určite by ju udržala. Bezprecedentná kvalita!
Vôňa: Zachytíte v nej všetko. Prítomné sú jahody, banány, pomaranče, škorica, kiwi, brokolica, kukurica, orechy, sviečková, maďarský guľáš, bryndza aj kvetinky ako ruže, fikus, karafiát aj levanduľa. Nikdy nebudete chcieť voňať nič iné ako toto.
Chuť: Sladový základ je našponovaný a plný, rezkosť jemne nižšia. V chuti kombinácia pomarančov, zeleného jablka, grepu, kiwi, nugátu, kakaa, čokolády, slivky, náznakov guľášu, sviečkovej na smotane ale aj karafiátu, fikusu či sedmokrások a mokrého sena. Horkosť je taká príjemná, nevtieravá. Doznievanie je korenisto-ovocné, suchšie. Alkohol cítite len veľmi jemne.
Zhrnutie
Tak toto je božská mana, nebíčko v papuľke. Pivo je tak geniálne vyskladané, že by si z neho mali brať príklad aj stavitelia čínskeho múru. Prechody sú lahodné, priame a nerušivé ako dobre urobené záplaty na ceste. V pive nájdete (podobne ako v ženskej kabelke) všetko. Od citrónu, cez zelené jablko, nugát, maslové pukance, kakao až po karafiát a ružu. Že má pivo takmer 25 percent alkoholu? Vôbec necítiť. Nemôžeme inak a pivu dávame plný počet bodov a ešte jeden naviac za odvahu spraviť zo Slovenska pivovarnícku veľmoc. Toto je budúcnosť slovenského piva! Takto sa to má robiť, do psej matere!
PS: Inak viete, aký je dnes dátum?