Obchod desaťročia. Richtár Jakub kupuje slovenský Heineken

Richtár Jakub 1

Slovenské pivovarníctvo sa zapíše do dejín toho svetového. Prvýkrát sa totiž stane to, že malý pivovar zhltne ten veľký. Podľa informácií portálu oPive.sk je totiž bratislavský minipivovar Richtár Jakub len krok od toho, aby kúpil najväčší slovenský pivovar Heineken Slovakia. „Rokovania boli krátke. Bratislavčania jednoducho dali takú ponuku, ktorá sa neodmieta,“ povedal pre náš portál dobre informovaný zdroj. Ten nám prezradil, že obchod by mal byť spečatený dnes večer na Salóne Piva v Košiciach.

Stanoviska oboch strán sa nám zatiaľ nepodarilo získať. Dobre informovaný zdroj tvrdí, že bratislavský minipivovar chce transakciu financovať z finančnej zbierky „Zachráňme bažanta,“ ktorú spustí v najbližších dňoch. Okrem zbierky má vzniknúť aj špeciálne pivo Strieborný Tetrov, ktoré má tento megaprojekt podporiť. A prečo to Bratislavčania robia? Kapacity pivovaru sa maximálne vyťažené a tak hľadali možnosti na akvizíciu. Tu našli v Hurbanove, ktoré sa môže pýšiť dostatočnou kapacitou. „Richtár Jakub už teraz rokuje s domovaričmi a ďalšími malými pivovarníkmi o tom, že im uvoľní kapacity v Hurbanove,“ hovorí náš zdroj. V praxi to bude znamenať to, že akýkoľvek domovarič si bude môcť v Hurbanove navariť svoju dávku piva. Cieľom je to, aby bolo dostatok remeselného piva na trhu.

Už teraz vieme s istotou potvrdiť, že variť v Hurbanove by mali kočovné pivovary Hellstork, Unorthodox Brewing, Ikkona, Padre Craft Brews či Happy. Záujem hlásia aj menšie pivovary zo západného a stredného Slovenska. „Medzi pivovarníkmi je veľké napätie. Robil sa poradovník a niektorí sa jednoducho predbiehajú,“ opisuje aktuálnu situáciu zo zákulisia náš zdroj. Nový majiteľ však uisťuje všetkých, že k varni pusti naozaj každého záujemcu, len si musí doniesť dosť fľašiek a vedier na to, aby si svoju produkciu so sebou odniesol.

Zo zmeny asi nebudú nadšení obyvatelia Hurbanova a blízkeho aj ďalekého okolia. Klasický ležiak Zlatý Bažant by mal zmeniť receptúru aj štýl. Už to nebude ležiak plzenského typu, ale štýl Berliner Weisse. Ten je charakteristický neuveriteľným smradom a kyslosťou. „Nový majiteľ verí, že sa takéto pivo ujme aj u bežných konzumentov,“ prezrádza náš zdroj. Slovenský trh tak čaká skutočná revolúcia, ktorá ovplyvní viacerých hráčov na trhu. Tešíme sa.

Zdroj článku: 1. apríl 🙂