Lidl na módnej vlne. Ponúkne „Craft Beer“ týždeň

Na módnu vlnu remeselných pív naskakuje ďalší reťazec na Slovensku. Po tom, čo vlani začal predávať svoje produkty v Tescu Pivovar Karpat, rozširuje dočasne svoju ponuku aj nemecký reťazec Lidl. Od pondelka uvádza akciu „Ready for Craft“. Aj keď je pravda, že v tomto prípade ide skôr o marketingový trik, ako skutočné rozšírenie ponuky o remeselné pivá.

Po kufríkoch „craft“

Nemecký reťazec je známy tým, že v našich podmienkach je jeho pivná ponuka pomerne chudobná. Na výber sú zväčša pivá privátnej značky Argus. Kým časť tejto značky varievajú české pivovary skupiny Lobkowicz, druhá (menej kvalitná) pochádza z Poľska.

Už v minulosti sa však reťazec zviditeľnil tým, že ponúkal tzv. pivné kufríky. Išlo o pivá z priemyselných českých pivovarov, ktoré neboli bežne dostupné v slovenskej distribučnej sieti. Od tejto akcie pred vyše rokom upustil, aj keď sa občas objavia v ponuke.

Kým české pivá výraznejšie nepropagoval, tentokrát spúšťa akciu, ktorá používa módne spojenie „craft beer.“ V slovenskom ekvivalente ide o pojem remeselné pivo, ktorým sa zväčša označujú pivá menších pivovarov. Aj keď jednoznačná definícia tohto pojmu nie je daná a o obsahu, ktorý sa skrýva za týmto pojmom, sa vedú odbornejšie i menej zasvätené diskusie.

Samotný reťazec venoval akcii prvú stranu letáku a remeselné pivo charakterizuje nasledovne: „Je to pivo s vlastným a celkom osobitým charakterom. Jedinečne vyskladané pivné arómy, ktoré sú odlišné, nezvyčajné a všetko iné len nie obyčajné. Unikátnosť je v rozlíšiteľnosti jedného piva od ostatných druhov.“

Definíciu dopĺňa reťazec aj doodatkom. „Vášeň k starému pivovarníckemu remeslu vedie pivovary k experimentovaniu s prísadami – a tak vznikajú úplne nové príchute,“ píše reťazec vo svojom letáku. Že ide o nadnesenú definíciu je každému jasné.

Slušné hodnotenie

Čo je však dôležitejšie, v ponuke bude 21 druhov piva plus škatuľa belgických špeciálov. Práve belgických pív je najviac, keď je ich v ponuke až 12. Tieto pivá však určite nemôžeme označiť nálepkou „craft beer“.  Zvyšok ponuky tvoria zväčša anglické pivá, ktoré sú doplnené pivom zo Škótska a Írska. Nie všetky však môžeme označiť za remeselné.

Na strane druhej, najmä belgické pivá majú svoju kvalitu a môžu zaujať aj dobrou cenou. Pre lepšiu prehľadnosť, uvádzame zoznam pív a ich hodnotenie na medzinárodnej stránke Ratebeer.com.

Len na porovnanie, rovnakú akciu má Lidl aj vo Slovinsku. Tam má reťazec v ponuke trocha iné pivá, rovnaké kúsky sú však lacnejšie na Slovensku. Fakt je ten, že napríklad v britskom reťazci Lidl sú tieto pivá v stálej ponuke. A nielen v ňom. V západnej Európe i v Amerike sa tzv. craft beer bežne predáva aj v supermarketoch či bežných potravinách.

Hodnotenie pív v ponuke reťazca Lidl
Meno Hodnotenie
Piraat 99/91
Gulden Draak Dark Triple 98/98
Corsendonk Pater / Abbey Brown Ale 95/99
Gulden Draak 9000 Quadruple 95/82
Bush Ambrée 83/75
Petrus Dubbel 77/87
Piraat Triple Hop 74/64
Innis & Gunn Rum 67/80
Waterloo Triple Blond 56/44
Ringwood Old Thumper 55/85
Hopdaemon Skrimshander 52/95
Bornen 51/67
Innis & Gunn Original 50/55
Corsendonk Summum Roodbruin 49/47
Du Bocq La Gauloise Ambrée 48/59 48/59
Kentish Strong Ale 1698 48/49
Petrus Blond 43/47
Old Golden Hen 39/56
The Crafty Brewing Company Irish Lager 26/97
Ginger Grizzly 25/32
Greene King IPA 10/4
Zdroj: Ratebeer.com, Poznámka: Maximálny počet bodov je 100