Liptovar: Rok 2022 bol pre nás významný. Rozšírili sme kapacitu

Liptovar

Rok 2022 mal priniesť zásadnú zmenu v boji s pandémiou. Aj ju priniesol, prišli však ďalšie problémy, ktoré nikto nečakal. Vojna na Ukrajine, inflácia a bezprecedentné zvyšovanie cien za energie výrazne poznačili rok 2022. A ako ho vnímali pivovarníci? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Juraj Saktor, majiteľ pivovaru Liptovar v Liptovskom Mikuláši.

Ako hodnotíte tento rok? Môžete na ňom nájsť niečo pozitívne?

Pre Liptovar je rok 2022 pomerne významný. Okrem toho, že pominuli všetky opatrenia a náš svet sa vracia do normálu, aj keď nového, pre nás je najvýznamnejšia zmena rozšírenie nášho pivovaru. Okrem samotného rozšírenia výrobnej kapacity sa nám podarilo osadiť pivovar technológiou, ktorá nám umožní automatizovať proces, kontrolovať kvalitu, zabezpečovať pružnosť a naďalej remeselnosť. Veľmi sa z toho tešíme a všetkých vás srdečne pozývame.

Zvyšovanie cien sa dotýka všetkých odvetví a pivovarníctvo neobišlo. Ako zvládate rastúce náklady? Do akej miery vás ohrozujú?

Zdražovanie sa dotklo úplne všetkých. Malé šťastie v tomto nešťastí pre nás je, že sme v tomto roku povýšili nás pivovar na moderný a efektívny a tým pádom, naše zdraženie bude len na úrovni vstupnej suroviny, ktorá zdražela viac ako dvojnásobne. Čo ale znamená pre nášho koncového zákazníka, že pohár nášho piva bude drahší o niekoľko centov. A to až od nového roka, my sme tento rok zatiaľ nezdražili ani o cent, aj keď ceny leteli hore.

Na ktoré pivo z Vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2023?

Toto je ťažká otázka, ktoré dieťa máte radšej? Neradi odpovedáme na túto otázku, ergo zareagujem štandardné. Beerhappy je u nás najpredávanejšie pivo, zákazníci sa z neho tešia. V tesnom závese sú Propaganda a BFO. Prekvapením tohto leta bol Seabeer, ktorého sme vyrobili v príbehu letných mesiacov dvojnásobok ako minulý rok. Letná svieža jedenástka si našla svojho zákazníka. Do budúceho roku plánujeme niekoľko noviniek. Už túto jeseň sme predstavili Freezbeer, čo bolo pivo s úplne novými chmeľmi, malo veľký úspech. O novinkách budeme priebežne informovať na našich sociálnych sieťach, kde sme aktívni.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2023? Čo by ste odkázali Vaši fanúšikom?

Našim fanúšikom by sme chceli popriať pokojne a pohodové sviatky, do nového roku veľa veľa zdravia a veľa príjemných chvíľ s dobrými, remeselnými, pivkami. Za nás bude rok 2023 určite zaujímavý, rastieme a s tým sa nám aj menia priority. Nové piva. Veľa noviniek pre celý Liptov. Nový program pre tie reštiky a puby, ktoré fandia pivu a chcú ponúkať kvalitné prípadne svoje. Bude to veľmi zaujímavý rok.

Prečítajte si aj

V podniku chcel vlastné pivo. Tak vznikol pivovar Vlčia svorka

Snímka: FB Liptovar