Golem: Máme za sebou ťažký, ale príjemný a emotívny rok

Pivovarnícky rok ubehol ako voda. V mnohých smeroch bol podobný ako tie predchádzajúce, našli sa však aj nové momenty a výzvy. Portál oPive.sk sa opäť rozhodol usporiadať pravidelnú koncoročnú anketu, v ktorej spovedáme pivovarníkov zo Slovenska. Dnes sa za uplynulým rokom obzerá Beáta Murková z košického pivovaru Golem.

Ako hodnotíte uplynulý rok 2019? Čím bol pre vás iný?

Rok 2019 nebol v našej už skoro osemnásťročnej histórii rokom, ktorý by sa nejako výnimočne líšil od tých rokov predošlých. Snáď to, že sme zvládli prežiť ďalší rok – už sedemnásty a začali rok osemnásty, svedčí o dennodennej práci, o bežných radostiach aj starostiach, ktoré práca v tomto pivovarníckom segmente prináša. V skratke bol to rok pracovne náročný a ťažký, a popritom aj príjemný, emotívny a zaujímavý.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Rok 2019 bol rokom, kedy sme si pripomenuli 10. výročie vzniku Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska, kde bol náš pivovar Golem jedným zo zakladajúcich členov. To bol dôvod na bilancovanie, na pozastavenie sa, ale aj dôvod pri danej príležitosti zorganizovať celoslovenskú degustačnú súťaž pre malé pivovary – Slovenský pohár remeselného piva, ktorého sa zúčastnilo viac než 30 pivovarov so 100 pivnými vzorkami.

Teší ma, že odozvy od malých pivovarov boli pozitívne a verím, že ocenené aj zúčastnené pivovary sa aktívne zapoja aj do ďalšieho ročníka. U nás v Goleme sa nám v októbri podarilo zorganizovať 2. ročník nášho Oktoberfestu a teší nás, podpora na tejto akcii od všetkých našich fanúšikov, ale aj od tých, ktorí sa u nás ocitli náhodou a akcia ich zaujala a podporili nás.

Ktorý konkurenčný pivovar vás pozitívne zaujal?

Nedá sa povedať, že to bol iba jeden pivovar, skôr by som to postavila do roviny, že vždy ma záujmu tí, ktorí si poctivo robia svoju prácu a varia poctivé pivko, lebo ono je to na pive poznať. Niekedy sa nemusí všetko na 100-percentne podariť, ale keď je tam cítiť snahu o zlepšenie, ochotu načúvať a schopnosť byť pokorný, ale zároveň nie skromný, tak potom výsledok môže zaujať.

S akými plánmi vstupujete do nového roka?

Ako som spomínala, začíname 18. rok svojho pôsobenia a ja si nesmierne želám, aby sme na trhu obstali aj v tomto roku, aby naše pivá chutili, aby sa k nám ľudia radi vracali, aby nás nové nápady neobchádzali a aby značka piva Golem ešte dlho rezonovala na trhu.

Prečítajte si aj

Pivovar General: Chceme, aby boli naše pivá dostupnejšie

Snímka: Golem