Že pivo ľudí od nepamäti spája, nie je žiadna novinka. Zlatistý nápoj však môže výrazným spôsobom ovplyvňovať aj súkromný, alebo ak chcete ľúbostný život. Pivný príbeh Katky Sivákovej a Mareka Švančaru je toho dôkazom. Osudy mladého páru sú s pivom prepletené naozaj tuho a ich výsledkom je aj domáci pivovar zDolaBrewery. A že nejde len o aké–také varenie piva, dokazuje aj posledná spolupráca z Piešťanským pivovarom ŽiWell.
Očarení pivom
Ale nepredbiehajme, začnime úplne na začiatku. Ako sa vlastne Katka s Marekom spoznali? „Asi nebude žiadnym prekvapením, ak poviem, že sme sa zoznámili v jednom podniku, ktorý otvárali naši kamaráti v Liptovskom Mikuláši,“ spomína Katka. Jej vzťah k zlatistému moku bol vždy jasný. „Pivo som mala rada vždy. Dokonca som sa niekoľkokrát stretla s tým, že si chalani aj rodina zo mňa uťahovali, či nie som náhodou muž prezlečený za dievča,“ smeje sa.
Cesta k pivnej vášni bola u Mareka o čosi zložitejšia. Na začiatku išlo skôr o negatívny vzťah. „Ja som pivo nemal rád. Bolo to ovplyvnené asi tým, že na trhu boli len ležiaky. Po odchode do zahraničia, kde som mal možnosť ochutnať piva od výmyslu sveta, sa všetko otočilo a začal som takéto pivo vyhľadávať aj po príchode naspať,“ vysvetľuje Marek.
A ako viedla ich cesta k vlastnému remeselnému pivu? Svoju úlohu tu zohral aj podnik, ktorý môžeme pokojne označiť nálepkou kultový. „Oslovila nás hlavne myšlienka toho, ako funguje remeselný pivovar Richtár Jakub a aký neuveriteľný rozdiel je cítiť, či už na kvalite piva alebo atmosfére prostredia, ak sa človek venuje niečomu, čo má rád a záleží mu na tom, aby robil radosť aj zákazníkom,“ pochvaľujú si podnik, do ktorého sa pravidelne vracajú.
Prvá várka? S láskou vyliata
Aj myšlienka prvého varenia piva vznikla práve v tomto bratislavskom pivovare. „Práve tu vznikla aj prvá debata o tom, aké by to bolo skúsiť navariť vlastné pivo doma. V tej dobe sme ešte netušili, čo všetko nás čaká a aké sú nástrahy, ale aj zážitky počas varenia “doma na kolene“,“ približujú.
Na prvú várku spomínajú s láskou a dnes aj s úsmevom. „Dlho sa s nami nezdržala. Po dovarení putovala do výlevky. Dôvod je celkom prozaický. Nedalo sa to považovať za pivo. V tej dobe sme si mysleli, že varenie je veľmi jednoduché a ako čerství amatéri sme išli do varenia s patričným sebavedomím. Nanešťastie sme pochopili, že proces varenia piva si treba najprv naštudovať a pochopiť základné princípy,“ úprimne priznávajú.
A kto je ich pivným vzorom? „Klamali by sme, keby povieme, že nemáme obľúbené remeselné pivovary, ktoré nás takmer nikdy nesklamali a držia si svoju úroveň a kvalitu. Vieme ale, že pivo sa nemusí podariť navariť vždy rovnako, preto za pivný vzor považujeme každého, kto navarí pivo s láskou a vedomím, že chce ľudom ponúknuť to najlepšie, čo momentálne vie vyprodukovať,“ zamýšľajú sa.
Ďalšie sny
Ich domáci pivovar zDolaBrewery má za sebou prvý úspech, keď varili prvú profesionálnu várku v Piešťanskom pivovare ŽiWell. „Bol to pre nás obohacujúci zážitok. Ide o pivo APAč. Jeho recept sa nám podarilo dostať aj do pripravovanej publikácie o pive, ktorý najviac chutil aj na minuloročnej homebrewárskej ochutnávke v Nitre,“ približujú.
A o čom snívajú do budúcna? „Plánov máme kopec, niektoré z nich však budú vyžadovať veľmi veľa úsilia a samozrejme aj financií a hlavne času. Asi nepoznáme domovariča, ktorý by nesníval o vlastnom pivovare. Aj keď niekto sa tomu možno bráni, pretože by to mohlo stratiť to čaro, ktoré vychádza aj z názvu domo-varenie. Každopádne sa chceme stále zlepšovať a skúšať objavovať nové pivné štýly,“ uzatvárajú rozprávanie Katka a Marek.
Snímky: zDolaBrewery