Salón Piva hlási novinku: „V marci ideme do Prahy“

salon-piva-skupinova-fotka

Len prednedávnom oslávili druhé výročie. Za pomerne krátky čas si však na slovenskej pivnej scéne vybudovali slušné renomé. Slovné spojenie Salón Piva jednoducho rezonuje. A to nielen medzi fanúšikmi piva, ale aj medzi samotnými pivovarníkmi. Aj preto sa organizátori tohto pivného festivalu rozhodli expandovať za naše hranice.  V marci sa tak môžete tešiť na Salón Piva v Prahe. „Narodili sme sa v Československu a cítime sa ako Čechoslováci. V podstate nemáme pocit, že ideme niekde do zahraničia,“ hovorí Miloš Kováč, spoluorganizátor Salónu Piva.

Nápad vyviezť festival aj za slovenské hranice vznikol už dávnejšie, samotné prípravy však trvali asi pol roka. Organizátori pripúšťajú, že Praha bola pre nich aj srdcová záležitosť. „Tá nám bola srdcu najbližšia. Keď sme sa teda začali baviť o nejakom meste, Praha bola prvá voľba,“ prezrádza Ivan Čižmárik.

Podujatie využije obdobný systém, ktorý poznáme zo Slovenska. Hlavným poslaním bude predstaviť počas troch dní čo najpestrejšiu paletu pivných chutí. „Koncept je rovnaký. Chceli by sme však pripraviť podujatie nielen pre návštevníkov, ale aj samotných pivovarníkov,“ naznačuje Miloš a jedným dychom dodáva, že súčasťou festivalu budú aj prednášky či workshopy o nových trendoch v sektore. „Chceme, aby sa vytvoril priestor na diskusiu a výmenu odborných vedomostí,“ hovorí Miloš.

Festival privíta fanúšikov piva od 16. do 18. marca v Průmyslovým paláci v Prahe. „Dlho sme hľadali vhodné miesto, ktoré by podujatie dôstojne reprezentovalo. Palác tieto ambície naplnil,“ konštatuje Ivan. Na mieste tak nájdete okolo stovky pivovarov nielen z Česka. „Určite by sme chceli predstaviť čo najviac pivovarov zo Slovenska,“ nádeja sa Ivan a dodáva, že v Prahe by chceli namixovať ponuku tak, aby ponúkli čo najpestrejší výber a chutí piva. Organizátorov už teraz prekvapil záujem domácich pivovarov. „Už nás začali oslovovať a zisťovať, aké máme podmienky,“ hovorí Ivan.

salon-piva-ivan-cizmarik-a-milos-kovac-02

Expanziou Slovákov do Česka nastáva paradoxná situácia. Mladší bratia idú ukazovať pivnú rôznorodosť skúsenejšiemu súrodencovi. Navyše, Salón Piva v Prahe bude najväčším podujatím svojho druhu v hlavnom meste Česka. Aj preto vyvstáva otázka, či sa Slováci neboja predsudkov. „Predsudky neboli. Zachytili sme len sarkastické poznámky zo strany kamarátov v českých pivovarov,“ hovorí s úsmevom Ivan. „Smiali sa, že Slováci majú gule a trúfajú si aj na Prahu,“ odhaľuje spoluorganizátor. Miloš dodáva, že očakávali pripomienky tohto charakteru, ale zatiaľ sa s nimi nestretli.

Organizátori už teraz avizujú, že pracujú na zmenách, ktoré sa dotknú tak Prahy, ako aj Bratislavy. „V prvom rade pripravujeme zmenu vizuálu. Salón Piva dostane nové logo aj internetovú stránku. Zároveň by sme chceli, aby sa lístky dali kúpiť aj v predpredaji,“ vymenúva zmeny Miloš.  Zmeny sa dotknú aj katalógu. Po novom by ste všetky informácie mali nájsť na stránke podujatia. „Pracujeme tiež na to, aby sme vymenili žetóny za kartový systém. V mnohom by to zjednodušilo predaj,“ prezrádza Ivan.

Bude Praha jediným českým mesto, ktoré privíta Salón Piva? Nemusí. Ivan a Milošom naznačujú, že všetko je otvorené. „Uvidíme ako dopadne Praha, potom sa budeme pozerať aj po ďalších možnostiach,“ uzatvárajú rozprávanie Miloš Kováč a Ivan Čižmárik.

Snímka: FB Salón Piva, oPive.sk