Že je české pivo na Slovensku obľúbené, nemusíme dvakrát opakovať. Roky platí, že české pivovary posilňujú svoje pozície na slovenskom trhu. Pomáha tomu nielen blízkosť, ale aj veľkosť tamojšieho trhu. Navyše, slovenskí spotrebitelia vyhľadávajú pivo spoza rieky Moravy.
Ako veľmi? Odpoveď môže dať aj nasledujúci prehľad. Pozreli sme sa na to, ako sa darilo jednotlivým českým pivovarom u nás. Vychádzali sme z dát portálu Finstat a zamerali sa na dcérske firmy českých pivovarov u nás.
Plzeňský Prazdroj Slovensko
Začneme firmou, ktorá má v našom rebríčku špecifické postavenie. Plzeňský Prazdroj Slovensko je spoločnosť, ktorá stojí za pivovarom vo Veľkom Šariši. Firma okrem toho zastrešuje predaj českých značiek ako Pilsner Urquell a Radegast.
A hlavne dovoz prvej menovanej značky výraznou mierou ovplyvňuje aj celoslovenské výsledky. Skupina vlani tržbami atakovala hranicu 167 miliónov eur, čo sú historicky najlepšie čísla. Aj to sa podpísalo pod to, že Prazdroj je na Slovensku najväčším predajcom piva.
Staropramen-Slovakia
Silné postavenie na slovenskom trhu má česká skupina Staropramen. Vlani firma vykázala obrat vyše 25 miliónov eur, čo bolo len o niečo viac ako rok predtým. Čo sa týka tržieb, je Staropramen hneď po Plzeňskom Prazdroji a Heinekene tretím najsilnejším hráčom na trhu.
Firma síce za rok 2023 vykázala stratu cez 638-tisíc eur, až tak nervózny z vývoja na trhu vo firme byť nemuseli. EBITDA, teda zisk pred zdanením a odpismi, dosiahla vyše 526-tisíc eur. V tomto smere však išlo o najhorší výsledok minimálne za posledných desať rokov.
Budweiser Budvar SK
Slovenská dcéra českého pivovaru Budějovický Budvar síce vlani nevylepšila obratom rok 2022, vykázala však vyšší zisk. Že má český podnik na Slovensku slušné postavenie dokazuje aj porovnanie tržieb s domácimi pivovarmi. Budvar má na Slovensku vyšší obrat ako napríklad Banskobystrický pivovar či pivovar Steiger.
Svijany Slovakia
Rast zisku aj tržieb. A to dokonca výrazne. Tak môžeme zhodnotiť rok v spoločnosti Svijany Slovakia. Českému pivovaru sa u nás podarilo navýšiť svoj podiel a na prekonanie hranice 10 miliónov eur chýbalo firme len necelých 500 eur. Firma za to vďačí aj úspešnému prieniku do maloobchodných sietí, kde sú jej plechovky bežne odstupné.
Pivovary Lobkowicz SK
K najlepším číslam z rokov 2018 a 2019 sa snaží dopracovať skupina Lobkowicz, ani vlani sa im to však nepodarilo. Firme síce medziročne narástli o 18 percent, za najlepším rokom 2019 však zaostávajú o takmer 700-tisíc eur.
Firma od roku 2017 ani raz nevykázala zisk a rok 2023 v tomto smere nebol výnimkou. Spoločnosť skončila v strate vyše 200-tisíc eur. Len dodajme, že firma stojí za značkami Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod.
Craftbeer Import
Pri poslednom prehľade nazrieme do kuchyne spoločnosti Craftbeer Import. Tá sa venuje dovozu českých remeselných pív na slovenský trh. Vlani sa jej podarilo zvýšiť tržby o tri percentá, čím vylepšila svoj najlepší výsledok ešte z roku 2019. Firma vykázala symbolický zisk 2561 eur.
Prečítajte si aj
Rebríček TOP 15 slovenský pivovarov podľa tržieb: Komu sa darilo najviac?
Grafy: Finstat, Snímka z Freepik