„Maďar“, ktorý obsahuje chémiu (Borsodi)

Borsodi2

Prvý nástrel: Dnes to bude kúsok spoza našich južných hraníc. Pri rodinnom výjazde do Maďarska som v miestnom supermarkete siahol po pivu Borsodi. Na rozdiel od ostatných značiek pôsobila fľaša obyčajne. Aby som tu mohol hrať aspoň akú – takú formu, zablúdil som aj oficiálnu stránku. Samozrejme, inú ako maďarskú jazykovú mutáciu nemajú, tak som veľmi nezmúdrel. Skúšam stránku pivovaru. Je tam síce vlajka symbolizujúca anglický jazyk, ale po zakliknutí na jej znak, ukazuje už len „error“. Tak som zvedavý. Najmä keď v zložení vidím jedno éčko.

Názov piva: Borsodi Sör. Ešte je pod tým nádpis „Az élet habos oldala.“ Pokúšal som sa to cez translator preložiť. Voľne to znamená asi „Penivá stránka života.“

Pivovar: Borsodi Sörgyár

Druh piva: Svetlé pivo, podľa všetkého ležiak.

Krajina: Ria Ria Hungaria (Maďarsko)

Stupňovitosť: neuvedený. Ale taká jedenástka.

Obsah alkoholu: 4,5 %

Farba: Svetlo žltá. Na môj vkus až veľmi. Ale citrónová malinovka to nie je.

Vôňa: Prekvapujúco (uznávam, mal som predsudky) svieža. Jemne sladová, po chmeli len nepatrný náznak.

Pena: Taká „jarová“ (rozumej pena podobná ako pri umývaní riadu). Rýchlo padá. Náznaky krúžkov.

Chuť: Nástup je celkom príjemný. Ale tam to končí. Sladová chuť je výrazne dominantná. Čakám aspoň platonickú chmeľovú koncovku. Nie je žiadna. Rezkosť je primeraná. Hľadám v chuti niečo príznačné, nič tam nie je.

3/10

Zhrnutie

Priznám sa, počítal som s tým, že pivo ani nedopijem. Až také zlé to nebolo. Možno keby bolo o pár stupňov horkejšie známka by bola lepšia. Pri pohľade na zloženie piva však musím škrtať ďalšie body. V pive okrem kukurice nájdete aj E224. Disiričitan draselný. Čo tam robí, to fakt neviem. Je to látka považovaná za alergén. Dokonca ničí vitamín B1. Tak toto nie. Najprv som rozmýšľal nad štvorkou, ale aj trojka je veľmi dobrá. Priatelia, neodporúčam.