PR

Majiteľ najväčšej zbierky plechoviek u nás: Zálohovanie možno podnieti ľudí k tomu, aby si plechovky viac vážili

Jeden z najúspešnejších zberateľov plechoviek v strednej Európe pochádza z Banskej Bystrice a jeho pestrá zbierka má viac než 14-tisíc exemplárov, z toho je až 11-tisíc pivných.

Zberateľ plechoviek
Zberateľ plechoviek Martin Turčan si prevzal certifikát od obchodného riaditeľa Plzeňského Prazdroja Slovensko, Martina Grygaříka.

Pri pohľade na urasteného 47-ročného Martina Turčana by si zrejme málokto tipol, čo je jeho najväčšou záľubou. Pri návšteve jeho domácnosti by však na to poľahky prišiel. Plechovky. Tie sú nielen jeho životnou vášňou, ale aj ozdobou jeho obývačky či milovanej „plechovkárne“. Niekdajšia pivnica, kde má po rekonštrukcii bytu uložených desiatky krabíc plných plechových pokladov z celého sveta, je jeho kráľovstvom.

„Keď som na Radvanskom jarmoku vyhral svoju prvú plechovku, písal sa rok 1985. Cielene som však plechovky začal zbierať až o sedem rokov neskôr po tom, čo mi ich nosili známi a pomaly sa mi z nich vytvorila pekná zbierka. Do roku 2000 som ich mal už 2500,“ spomína na svoje zberateľské začiatky Turčan.

Za všetkým hľadaj ženu

Nové kúsky získaval na burzách, ktoré sa na Slovensku ešte pred pandémiou konali každé tri týždne, pričom pravidelne navštevoval aj bazáre v Česku, Nemecku, Poľsku, Rusku či Litve. Kým býval v panelákovom byte s rodičmi, plechovkami mal prakticky obložené všetky steny svojej izby. Jeho vášeň i založenie rodiny si však časom vyžiadali sťahovanie do vlastného bytu, kam s ním putovala aj jeho bohatá zbierka.

Samozrejme, s dôležitým posvätením  od chápavej manželky, ktorá bola Turčanovi v jeho koníčku najväčšou oporou – aj fanúšikom. Podporovala ma v zberateľstve od začiatku nášho vzťahu. Práve ona bola tá, ktorá mi kedykoľvek skočila do jarku po nejakú plechovku. Jej sa to vždy páčilo a niekedy bola aj oveľa aktívnejšia ako ja,“ teší sa Martin Turčan.

História piva na dotyk

Zberateľstvo plechoviek je mimoriadne náročné práve na priestor, preto je v celej Európe iba približne stovka nadšencov, ktorí sa tomuto koníčku venujú. Odhadom až 90 percent zberateľov pivných suvenírov sa sústredí na skladnejšie pivné etikety.

V takzkvanej plechovkárni má zberateľ uloženú väčšinu zo 14-tisíc plechoviek.

„Moje plechovky pochádzajú z vyše 100 krajín sveta. Mám v nich zastúpenú celú Európu – s výnimkou Monaka či Vatikánu, ktorý nemá vlastné pivo. Je známe, že tradične si pápež necháva na Veľkú noc ako jedinú značku na svete doviezť práve plzenské pivo, ktoré patrí do portfólia Plzeňského Prazdroja,“ hovorí Turčan s tým, že práve plechovky legendárneho českého piva patria medzi jeho najväčšie zberateľské klenoty.

Spokojne pritom ukazuje na ten najvzácnejší z roku 1989, ktorému patrí čestné miesto medzi ďalšími vzácnymi kúskami z čias niekdajšieho Československa. „Takto vyzerali prvé plechovkové ,Plzničky´ u nás. Poťažkajte si ju, ak chcete, takú ste ešte nedržali,“ podáva plechovku, ktorá je o čosi ťažšia než je dnes zvykom.

Plechovky idú s dobou

Veľkosť, hrúbka i materiál, z ktorého sú plechovky vyrobené, sa líšia. Tieto špecifiká a ich vývoj zaujali aj Turčana, ktorý je zarytým zástancom recyklácie aj zálohovania.

Plechovky sa vyrábajú zo špecifického materiálu, ktorého rozklad a likvidácia niečo trvá aj stojí. Zálohovanie je skvelý prístup, ktorý možno podnieti ľudí k tomu, aby začali o plechovkách, ich prirodzenom obehu a možnom osohu viac rozmýšľať,“ uvádza zberateľ, ktorý víta aj navyšovanie recyklovaného hliníka v plechovkách. Priekopníkom v tejto oblasti je práve Plzeňský Prazdroj, ktorý navýšil podiel recyklátu v tele plechovky Pislner Urquell až na 75 %, čo je najvyšší certifikovaný podiel v Európe.

Medzi najnovšou a najstaršou plechovkou Pilsner Urquell je rozdiel 33 rokov.

Pri príležitosti uvedenia ekologickejšej plechovky na slovenský trh sa Prazdroj rozhodol oceniť slovenského zberateľa, ktorý prebral z rúk Martina Grygaříka, obchodného riaditeľa Plzeňského Prazdroja Slovensko, čestný certifikát za najväčšiu zbierku plechoviek na Slovensku. Okrem toho dostal do svojej zbierky aj inovovanú plechovku Pilsner Urquell.

„Je pre mňa veľkým potešením oceniť človeka, ktorého vášeň a zanietenie mimoriadne obdivujem, vážim si jeho pozitívny prístup k našim plechovkám. Ešte viac ma teší, že podporuje zálohovanie a recykláciu plechoviek. Využitie recyklovaného hliníka v tele plechoviek totiž významne prispieva k  zníženiu ich uhlíkovej stopy, a v prípade inovovanej plechovky Pilsner Urquell ide až o 30 % úsporu. Okrem toho, výroba plechovky z recyklátu spotrebuje zhruba o 95 % energie menej než výroba plechovky z panenského materiálu. Výhoda hliníka  spočíva tiež v tom, že sa dá recyklovať do nekonečna,“ úprimne zhodnotí Martin Grygařík.

Exotika i pamiatky na chalupe

S túžbou mať vo svojej zbierke kúsky zo všetkých kútov sveta, neváha Martin Turčan okrem klasických búrz a bazárov pravidelne využívať internetové aukcie či osvedčené online trhoviská. Hoci sa aktuálne zameriava výhradne na slovenské plechovky, aj vďaka širokej medzinárodnej ponuke sa môže pochváliť viacerými zaujímavými a cennými kolekciami. Okrem netradičných motívov sú na nich zobrazené aj turisticky atraktívne objekty, planéty, rôzne druhy lokomotív či exotické destinácie.

Zberateľ plechoviek
Personalizované plechovky s vlastnou podobizňou slúžia Martinovi Turčanovi ako netradičná vizitka.

„Vzácne plechovky sú tie z postsovietskych krajín ako Uzbekistan, Tadžikistan, Kazachstan či Kirgizstan, no zopár ich mám aj z Afriky, Tanzánie či Maurícia, alebo ostrovov v Karibiku a v Oceánii – Turks and Caicos, Portoriko, Guadeloupe, Dominika či Tuvalu alebo Vanuatu,“ raduje sa sympatický Banskobystričan.

Zostáva už len otázka, kam so všetkou tou nádherou. Martin Turčan priznáva, že momentálne je už len krôčik od kúpy víkendovej chalupy. Uvedomuje si totiž, že jeho plechovková pýcha si po rokoch zaslúži dôstojné miesto, kde bude môcť konečne zažiariť v plnom lesku.

Snímky: Plzeňský Prazdroj Slovensko