Majiteľ pivovaru na severe má problém. Posielajú ho do konkurzu

Majiteľ Belského pivovar BBC musí riešiť vážny problém. Súdy začali konkurzné konanie spoločnosti Hastra, ktorá je majiteľom spomínaného pivovaru. Firma bude teraz musieť súdom dokladovať, že má dostatok financií na to, aby vedela splatiť svoje dlhy. Inak jej horzí krach.

V problémoch

Hastra je klasickou firmou, ktorá sa rozhodla rozvíjať pivovarnícky biznis ako svoj vedľajší. Žilinská firma sa špecializuje na stavebné a inžinierske práce. A v posledných rokoch sa jej celkom darilo. V rokoch 2017 a 2018 prekročili tržby spoločnosti 20-miliónovú hranicu. Za posledných sedem rokov nebola ani raz v strate.

Napriek tomu patrí firma medzi dlžníkov. Medzi veriteľov patrí aj spoločnosť  HSG, ktorá sa špecializuje na výrobu brán či dverí. Práve tá sa obrátila na súdy a rozhodla sa žilinského stavebníka poslať do konkurzu.

Súdy jej podanie akceptovali a rozbehli konkurzné konanie. „V čase podania návrhu na začatie konkurzu predstavovala výška pohľadávok viac ako 150-tisíc eur,“ uviedol pre Hospodárske noviny, ktoré o konkurze informovali, konateľ HSG Ján Holubčík. Podľa jeho slov dlhuje Hastra viacerým spoločnostiam.

Majitelia spoločnosti Hastra teraz musia dokázať, že na tom nie sú až tak zle, že nevedia svoje záväzky splatiť. Ak to vydokladujú, všetko ide ďalej tak, ako doteraz. Ak nie, hrozí firme konkurz a prípadný rozpredaj majetku. Portál oPive.sk kontaktoval vedenie firmy, na naše otázky sme nedostali odpovede.

Nenápadný pivovar

Medzi majetkom firmy je aj Belský pivovar BBC. „Belský pivovar BBC je súkromný pivovar stavebnej spoločnosti Hastra, ktorá je na trhu už viac ako 25 rokov,“ uvádza sa na oficiálnej stránke pivovaru. Ten otvorili na jar 2016.

A patrí medzi nenápadné pivovary, o ktorých sa veľmi nehovorí. Marketing je v tomto prípade minimálny. Aj keď pivovar má oficiálnu fan page na Facebooku, posledný príspevok na nej je ešte z roku 2017. Ich pivo ponúkajú vo Village Resort Hanuliak.

Len pre zaujímavosť, spojenie stavebnej spoločnosti a pivovaru je na Slovensku asi najbežnejším. Práve stavebníci či developeri sa u nás často uchyľujú k tomu, že svoj biznis rozširujú práve o varenie piva.

Prečítajte si aj

O ochranu štátu kvôli koronakríze požiadal prvý pivovar

Snímka: Belský pivovar BBC