Majitelia Goral vodky chcú na východe stavať pivovar

Goral Vodka

Na východe Slovenska sa plánuje ďalší pivovar. Variť zlatistý mok by chceli v obci Hniezdne neďaleko Starej Ľubovne. Dedina bola doteraz známa najmä vďaka prvej slovenskej whisky Nestville, ale aj prítomnosťou rovnomenného parku ľudových remesiel a liehovarníctva. Práve do tohto prostredia by mal byť situovaný aj nový pivovar, ktorý má za sebou silné meno.

Pivovar chce stavať spoločnosť Gurmen. Tá aktuálne pôsobí v Starej Ľubovni, keď prevádzkuje luxusný trojhviezdičkový penzión Gurmen. Podľa cenníka vychádza dvojlôžková izba na jednu noc na 84 eur. Práve táto firma chce rozšíriť svoje služby o pivovar. Ten by mal stáť v obci Hniezdne. Pomôcť s financovaním majú eurofondy, keď aktuálne prebieha proces verejného obstarávania. V Starej Ľubovni vyčíslili hodnotu celej stavby a zariadenia na niečo menej ako 1,2 milióna eur. Podľa dokumentov by malo ísť o menší, reštauračný pivovar. Kapacita a zameranie nie sú zatiaľ známe.

Aj keď sa môže zdať, že firma Gurmen je neznáma a nemá silného majiteľa, nie je to tak. Konateľkou spoločnosti je Mary Ann Gurega. Tá je podľa médií manželkou Mariána Guregu, jediného spoločníka GAS Familia. Firma je producentom známych značiek alkoholu ako Goral, Familia, Spiš či Double Cross. Okrem tvrdého alkoholu však v jej portfóliu nájdete aj víno, octy či ovocné šťavy. Samozrejmosťou je dobre vyriešená logistika výrobkov, ktorou sa na svojej stránke aj chvália. Navyše, Guregovci stoja aj za spomenutým parkom v Hniezdnom.

Aj keď má GAS Familia dobré meno, finančne nezažíva najlepšie obdobie. Za posledné štyri roky skončila hospodársky rok v mínuse. Vlani mala podľa portálu Finstat najnižšie tržby za posledných päť rokov a vykázala stratu niečo vyše 800-tisíc eur.

Kedy by mal pivovar stáť, je nateraz otázne. Prebieha verejné obstarávanie a jeho výsledok nie je známy. Že ho nakoniec aj zafinancujú eurofondy, ešte nie je potvrdené. Región sa môže pochváliť viacerými pivovarmi či už v Poprade, Svite, ale aj v Porači. Ďalší pivovar pritom plánujú otvárať už tento rok v Poprade.

Snímka: Goral vodka