Málo rozšírený štýl z Hurbanova (Zlatý Bažant Svetlý Bock)

Prvý nástrel: Najväčší slovenský pivovar pripravil na jar novinku. Na trh uviedol pivo s názvom Zlatý Bažant Svetlý Bock. Ide o štýl Helles Bock, ktorý nie je v našich končinách príliš rozšírený. Ide o ležiak s vyšším obsahom alkoholu, ktorý je obľúbený skôr v Nemecku a v susednom Rakúsku. Toto pivo bolo spájané skôr s jarou. Aj preto je jeho uvedenie na trh logické. My máme výhodu v tom, že sme si tento štýl v posledných mesiacoch odpili a tak máme s čím porovnávať.

Názov piva: Zlatý Bažant Svetlý Bock

Pivovar: Heineken Slovensko

Druh piva: Helles Bock

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 16 %

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Štvorbalenie piva stálo 2,5 eura.

Farba: Jantárová, pivo je číre ako sklo.

Pena: Hutná, smotanová. Zložená z malých bubliniek. Držala si tvar a pomaly padala.

Vôňa: Výrazne sladová. Jemne zachytíte medové odtiene, bylinky i koreniny.

Chuť: Sladový nástup je výrazný. Najmä úvodné tóny sú tak hutné a plné. V strede nájdete kombináciu medu, korenín, pripálenej hrianky, náznakov karamelu, ale aj masielka (diacetyl). Koncovka je horkastá len platonicky. Alkohol určite zachytíte, je výrazný.

6/10

Zhrnutie

Nie je to zlé. V rámci štýlu ide o lepši priemer. Najsilnejší je sladový nástup, ktorý je hutný a pekne sa spája s výraznou alkoholovou linkou. Celkovo však tento kúsok pôsobí lepkavo a neuhladene. Vyšší obsah alkoholu vyčnieva, čo ubližuje celkovej piteľnosti. Na strane druhej, o alkohol je s týmto štýlom spojený. V našich končinách ho takmer nenájdete a nevyrábajú ho ani remeselné pivovary (jednou z výnimiek je Sessler). Vedia prečo. Veľa fanúšikov by si asi nezískal, jeho najlepšie roky sú dávno skončené. V našom prípade dávame šestku. Body boli krátené za spomínanú lepkavosť, masielko i celkovú piteľnosť. Oproti kúskom, ktoré sme testovali v posledných týždňoch, chýbalo tomuto pivu k lepšiemu hodnoteniu viac ľahkosti, korenistých i kvetinkových tónov. Pokojne ochutnajte a napíšte svoj názor.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.33/10 (24 hodnotenie)