Maravar: Nový remeselný pivovar, ktorý nájdete na Liptove

Maravar - budova penziónu

Maravar. Tak sa volá nový slovenský pivovar. V závere minulého roka pribudol na pivovarnícku mapu celkom v tichosti v obci Liptovský Trnovec.

Dôraz na wellness

Pivovar je súčasťou penziónu Mara. Ten v apríli 2018 zmenil majiteľov. Tí noví sa rozhodli rozšíriť jeho služby o minipivovar a pivný wellness. K sprevádzkovaniu oboch častí došlo v závere roka 2019.  Aká je veľkosť varne a ďalšie podrobnosti, nie je známe.

Portál oPive.sk ešte v decembri oslovil vedenie pivovaru Maravar s otázkami o novom pivovare. Majitelia sa však rozhodli neodpovedať. Dôvod je ten, že sa chcú viac prezentovať ako pivný wellness nie ako pivovar. Len doplníme, že takýto pivný relax ponúkajú aj napríklad pivovary Tatras, Sandorf, Flámm či Predná hora.

Na začiatku ponúkal pivovar Maravar tri druhy piva – svetlú 11°, polotmavý ležiak a Stout. Pivo sa ponúka len v ich prevádzkach a záujemcovia si ho môžu odniesť aj domov, keďže Maravar pivo aj fľaškuje. Zaujímavosťou je, že pivovar spustil na svojich stránkach aj seriál, ktorým chce vzdelávať o pive ako takom.

Pivovary pribúdajú

Na konci minulého roka tak na Slovensku fungovalo celkom 76 pivovarov. Štyri z nich môžeme zaradiť medzi veľké, resp. stredné pivovary, zvyšok tvorili malé, remeselné pivovary.

Aj v roku 2020 by mali na trh pribudnúť ďalší producenti. Časť pivovarov má zakúpenú technológiu, čakajú však na všetky potrebné povolenia.

Prečítajte si aj

Heineken expanduje. Pre Bradáča postaví vlastný pivovar

Snímka: FB Maravar – penzión a pivný wellness