Meštiansky pivovar na Dunajskej ulici v Bratislave sme poslednýkrát spomínali v súvislosti s hľadaním nového nájomcu. Či sa nakoniec našiel, nevieme. Inzerát, ktorý hovorí o dostúpení nájmu, stále nájdete na inzertných portáloch.
Každopádne sme zistili, že tento pivovar sme ešte oficiálne netestovali. A to napriek tomu, že sme v ňom niekoľkokrát boli. Zmenili sme to v jeden júlový víkend.
Honosné priestory
Na úvod treba povedať, že Meštiansky pivovar má v centre Bratislavy hneď dve prevádzky. Tú prvú nájdete na Drevenej ulici blízko Obchodnej ulice. Dvojička na Dunajskej ulici je mladšia a priestorovo určite honosnejšia. Dá sa povedať, že žiadny iný podnik v centre Bratislavy sa nemôže pýšiť tak veľkým areálom a záhradou ako tento pivovar.
Určite je to veľké plus. Najmä pre rodiny s deťmi. Kým rodičia môžu popíjať na terase, ich ratolesti majú k dispozícii detské ihrisko. My sme pivovar navštívili v nedeľu poobede a podnik bol obsadený tak poskromnejšie. Nájsť miesto nebol vôbec problém.
V ponuke bola v ten deň trojica pív. Okrem desiatky a tmavého ležiaku aj IPA. Nebolo nad čím rozmýšľať a postup bol jasný, Na stole nám po krátkom čakaní pristálo pivo s názvom Desinka 10°. Za pollitra pýta podnik 1,90 eura. Na to, že sme v centre hlavného mesta, je cena akceptovateľná.
Pivo malo zlatistú farbu, ktorá bola takmer číra. Pena mala šľahačkovitú konzistenciu, vo vôni ste zachytili karamel, med a jemne aj náznaky korenistých tónov. Na to, že išlo o výčapné pivo, bola chuť dostatočne chlebnatá s náznakmi medu aj karamelu. Horkosť bola výraznejšia, doznievanie korenisté s náznakmi kvasiniek.
Za nás to bolo sedem bodov. Chýbala väčšia zaoblenosť, keď na nás pivo pôsobilo o čosi viac kostrbatejšie ako by sme si priali. Celkovo sa však pivo nemalo za čo hanbiť. Určite vhodné na príjemné popíjanie.
Neznáma IPA
Druhým testovaným pivom bola IPA. Pri tomto pive však máme otáznik, keďže sme sa v podniku nedozvedeli, aký percent alkoholu mala. Ešte sme sa to snažili dohnať doma „googlením“, ale nič sme nenašli. K absencii tejto informácie sa ešte vrátime na konci článku, teraz poďme hodnotiť.
Pivo malo jantárovú farbu ozdobenú smotanovou penou. Vo vôni ste zachytili grep, pomaranče, limetu aj náznaky brusníc. Rovnaké ovocie ste našli aj v chuti. Okrem neho aj granátové jablko a červený pomaranč. Horkosť piva bola výrazná, doznievanie ovocné s trávnatými tónmi. Vyššia bola aj rezkosť samotného piva.
Pri charakterizovaní tohto piva opäť použijeme slovíčko „kostrbatejšie“, ale nebolo to tak výrazné ako pri prvom pive. Celkový dojem bol pri tomto kúsku určite lepší. Za nás je to 7,5 bodu. Určite IPA, ktorá bola podarená a kedykoľvek by sme si ju zopakovali. Za tretinku sme zaplatili 2,50 eura.
Ako tretie sme ochutnali pivo Bratislavský Bubák 12°. Pivo malo čiernu farbu. Vo vôni ste zachytili čokoládu, kakao, keksíky, černice či čučoriedky, V chuti dominovala čokoláda, ktorej sekundovali černice a kakao.
Horkosť bola stredná, nevyrušujúca, doznievanie bolo suchšie. Pivo sa charakterovo približovalo Stoutu. Trochu by sme vytkli teplotu piva, ktorá mohla byť o čosi vyššia. Každopádne pivo to bolo parádne. Za nás osmička. Určite kúsok, pre ktorý sa oplatí navštíviť podnik.
Záverečné hodnotenie
Sú podniky, ktoré vznikajú preto, že chcú lákať len na pivo a ostatné je akými doplnkom. A potom sú také, ktorých základom je jedlo a pivo je akými doplnkom, ktorý ma zatraktívniť celý koncept. Do druhej kategórie by sme zaradili aj Meštiansky pivovar na Dunajskej ulici.
Je to v podstate reštaurácia, ktorá ponúka dobré jedlo a navrch aj domáce pivo. Tomuto konceptu rozumieme a v podstate naša návšteva aj naplnila očakávanie. Cielenie majiteľov je jasné a ak ste pivárom, ktorý chce občas ochutnať aj nejaké nové pivo, asi vás podnik až tak neosloví.
To, že pivo je akosi na druhej koľaji ukázalo aj to, že IPA nebola predstavená. Ak bola, tak my sme to na terase akosi nenašli. Jednoducho aj tento príklad ukázal, že pivo je len doplnkom.
Každopádne sme odchádzali spokojní. Obsluha bola rýchla a milá, prostredie príjemné a na polohu v centre mesta až veľkoryso riešené. Takéto podniky patria do mozaiky pivovarníctva v tej, ktorej krajine. Že im občas chýba autentická atmosféra a občas sú až príliš neosobné, vieme odpustiť.
Zhrnutie
Plusy
- Pivo. Malo dobrú kondíciu.
- Poloha a veľkosť podniku. Tá je bezkonkurenčná.
- Jedlo. To je na výbornej úrovni.
Mínusy
- Pivá v podniku, ktorý má názov pivovar by mali byť lepšie predstavené.