Prvý v Ružinove, jedenásty v Bratislave a päťdesiaty remeselný na Slovensku. Ružinovský pivovar Komín otvára svoje brány 21. marca 2016. Na remeselné pivo chce lákať do lokality, ktorá bola doteraz známa skôr trhoviskom a podnikmi určenými pre nenáročnú klientelu. „Prípravy a práce trvali vyše roka. Sme radi, že je to za nami. Teraz môžeme pracovať na tom, aby sme prostredie Miletičky skultúrnili,“ prezrádza portálu oPive.sk Martin, jeden zo spolumajiteľov pivovaru.
Ten si pivovarom realizuje jeden zo svojich snov, aj napriek tomu, že ho okolie od lokality odrádzalo. Nenechal sa presvedčiť a prvé kroky mu dali za pravdu. Už vlani v lete totiž spustili na Miletičke špeciálnu terasu, kde ponúkali remeselné pivo. „Prvé týždne boli ťažké. Ľudia si dali kávu a kofolu. Postupne sa však naučili chodiť aj na pivo. Dokonca aj na také, ktoré stojí viac ako u susedov. „Ponúkali sme napríklad pivo IPA Tokaj, ktoré stálo 2,5 eura. V priebehu štyroch hodín bolo vypredané,“ smeje sa majiteľ.
Prvé várky piva sú už uvarené. Ružinovsky pivovar Komín privíta zákazníkov trojicou vlastných pív – svetlým ležiakom, polotmavým ležiakom a pivom štýlu IPA. „Na výčape by sme chceli mať tri vlastné a tri pivá z hosťujúcich pivovarov,“ približuje filozofiu majiteľ. Spomínaná trojica pív by mala byť stála. „Či chceme, či nie, na Slovensku je ležiak najpopulárnejší a asi tomu aj tak dlho ešte bude. Ľudí však musíme postupne aj vzdelávať,“ myslí si Martin a dodáva, že v pivovare by chceli pripravovať aj špeciály. Pivovar má 1000-litrovú varňu. Sládkom pivovaru je Peter Chňupa, ktorý sa stará o pivo aj v bratislavskom pivovare Fabrika The Beer Pub.
Pivovar je členený na dve časti. V prízemnej nájdete pivovarskú technológiu, na poschodí priestrannú halu, ktorá pripomína loď. „Budova bola postavená niekedy okolo roku 1925. Na pochodí sme chceli zanechať historický ráz,“ približuje Martin. V lete by mala byť otvorená aj terasa.
Toho, že lokalita priťahuje hlavne nenáročných štamgastov sa neobáva. Zaujať chcú aj kuchyňou. „Špecializujeme sa na slovensko-česko-maďarskú kuchyňu. Budú tu tradičné jedlá. Chceme nastaviť vysokú latku a nestále ju udržovať,“ hovorí.
Pivovar bol často spájaný s iným menom – Američanom Matthew Wirtzom. Martin hovorí, že ich cesty sa rozišli. „Všetko zlé je na niečo dobré. Nakoniec bude mať Bratislava namiesto jedného pivovaru hneď dva nové,“ uzatvára.
Fotoreportáž z pivovaru pred otvorením