Minipivovar Harvánek: Chceme riešiť novú technológiu

Minipivovar Harvanek

Rok 2022 mal priniesť zásadnú zmenu v boji s pandémiou. Aj ju priniesol, prišli však ďalšie problémy, ktoré nikto nečakal. Vojna na Ukrajine, inflácia a bezprecedentné zvyšovanie cien za energie výrazne poznačili rok 2022. A ako ho vnímali pivovarníci? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Jaroslav Harvánek, majiteľ Minipivovaru Harvánek.

Ako hodnotíte tento rok? Môžete na ňom nájsť niečo pozitívne?

Rok 2022 hodnotíme ako rok veľkých zmien, prvá zmena nastala vo februári kedy sme nabehli na zálohový systém s menšími problémami, ďalšia pozitívna vec nastala v marci, keď nám úrady schválili projekt prístavby k pivovaru (ležiacky sklad). Ani v lete sme sa nezastavili aktivitami mimo pivovaru, kde sme nadviazali na úspešnú spoluprácu s firmou THIR13en, ktorá vychováva hokejovú talentovanú mládež.

Zvyšovanie cien sa dotýka všetkých odvetví. Ako zvládate rastúce náklady? Do akej miery vás ohrozujú?

Samozrejme, ani náš pivovar sa nevyhol zvyšovaniu cien či už sudového, ale aj fľaškového piva (v pivovare sa jednalo o prvé zdražovanie, cena piva v skle 0,75 l ostala zachovaná pre rok 2022). Bohužiaľ ani v roku 2023 sa týmto krokom nevyhneme.

Na ktorý produkt z vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2023?

V pivovare sme hrdí na všetky naše piva, v roku 2023 nechystáme žiadne zmeny v produkcii, keď tak navýšenie výstavu o 10 percent. Hlavné zmeny sa udiali v roku 2022, keď sme upravili recept na pivo Matej 12% EPM, a hlavná zmena sa týkala piva Viedenský špeciál 13% EPM ktoré sa už vari pre veľkú popularitu celoročne.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2023? Čo by ste odkázali vaši fanúšikom?

V  roku 2023 by sme chceli ukončiť všetky stavebné prace, aby sme následne mohli riešiť novú technológiu, a v mesiaci január by sme chceli zaviesť pilotný projekt rozvozu piva v meste Žilina.

Prečítajte si aj

Heineken: Na rok 2023 pripravujeme ďalšie novinky

Snímka: Minipivovar Harvánek