Slovenský pivný trh zažije udalosť, ktorá výrazným spôsobom zmení vnímanie krajiny v celej Európe. Podľa tajných informácií portálu oPive.sk vstupuje na náš pivný trh čínska pivovarnícka skupina 煙燻巧克力豬 (čítaj Jen Šin ča koli džu).
Brána do Európy
Čínsky pivovarnícky gigant, ktorý ročne navarí 45 miliárd tretinkových pív, posledné roky hľadal priestor pre expanziu na starom kontinente. Keďže doma narazil na limity, chce po novom pivo variť aj v Európe.
Číňania vyberali spomedzi všetkých 72 európskych krajín a Slovensko sa dostalo do finále. Vedenie podniku vyberalo medzi nami a Tuniskom. Podľa informácií portálu oPive.sk sa vedenie rozhodlo pre Slovensko. Nový gigantický pivovar by mali postaviť na zelenej lúke v obci Lendak.
„Poviem to rovno. Čínska delegácia si urobila výjazd po Slovensko a podarilo sa ju opiť natoľko, že po niekoľkých hodinách začala rozprávať po slovensky,“ uviedol pre portál oPive.sk zdroj, veľmi dobre oboznámený so situáciou.
Čínsky pivovar 煙燻巧克力豬 patrí medzi najväčšie pivovary na svete. Slovenská fabrika má byť preňho vstupnou bránou do Európy.
Aj škola
V Lendaku vyrastie pivovar s rozlohou 4×5 kilometrov. Bude sa v ňom prioritne variť pivo štýlu Banana Bafana Ale. Číňania si dali podmienku, že chcú používať svoju vodu. Aj preto sa začne stavať gigantický podzemný vodovod z mesta Jining až do Lendaku. Rúra bude mať v priemere 4,5 metra.
„Vodovod chcú ťahať preto, že tamojšia voda má iný chuťový profil. A pri jej použití nebudú musieť nakupovať kvasinky. Už sú v tej vode obsiahnuté,“ vysvetľuje nám náš zdroj. Pivo sa bude baliť do priesvitných papierových téglikov o objeme 0,54 a 0,81 litra.
Pivo sa má vyvážať nielen do Európy, ale aj do Španielska a Barcelony. V pivovare nájde prácu 4531,5 ľudí. V Lendaku by pritom mala vyrásť aj nová pivovarnícka škola.
Okrem študijného oboru pivovarník by sa na nej mali vyučovať aj obory pivný influencer a profesionálny diskutér na sociálnych sieťach. Pripravovaná škola už začala s náborom zamestnancov, keď spolupracuje s Vysokou školou života.
Nemá obdobu
Lendacký pivovar ponesie meno 煙燻巧克力豬 a spustiť by mal výrobu 1. apríla 2026. Podľa tlačovej agentúry PrvýAprílŽije vznikol spomínaný čínsky pivovar v roku 1437, keď sa spočiatku venoval výrobe USB kľúčov a trblietaných kľúčeniek pre autá.
Nenechajte sa nachytať, tento článok vznikol ako prvoaprílovýy žart
Neskôr sa venoval vývoju umelohmotných karafiátov, aj projektovaniu hologramov a v roku 1631 začal ako prvý remeselný pivovar na svete variť pivo. Predlohou mu bol prvý československý pivný štýl ČIPA. Neskôr však výrobu rozšíril a dnes je každé jeho jedenáste z desiatich predaných pív navarené v štýle Banana Bafana Ale.
Dostali sme vás? Zaspomínajte si na minulé roky
Pivná smotánka. Otestujte sa, čo viete o osobnostiach spojených s pivom
Peknú ilustračnú snímku nám nakreslil ChatGPT.