Stupavar: Aj keď sme pivovar, do roka 2021 vstupujeme triezvo

Stupavar

Rok 2020 môžeme označiť za jeden z najťažších v novodobej histórii Slovenska. Sektor gastra naplno zasiahli opatrenia, ktoré paralyzovali tisícky podnikov aj podnikateľov. Ťažké chvíle museli riešiť aj pivovarníci. Aj preto bude naša koncoročná pivovarnícka anketa trocha iná. Pivovarníci v nej budú bilancovať, ale aj odhadovať vyhliadky na ďalší rok. Dnes sa za rokom 2020 obzerá Ľuboš Kružic, spolumajiteľ a vedúci výroby pivovaru Stupavar.

Dá sa nájsť na roku 2020 niečo pozitívne? Donútila vás situácia zaviesť nejaké zmeny, ktoré vám môžu v budúcich rokoch pomôcť?

Z nášho pohľadu bolo pozitívne to, že sa potvrdila dôvera vložená do našich kolegov – zamestnancov, zákazníkov, kamarátov, dodávateľov a najmä našich dlhodobých odberateľov v gastro podnikoch. V zložitých časoch sme si navzájom pomáhali, udržiavali spoločné vzťahy a záväzky.

Pivovary budú rátať straty. Ako ste na tom vy? Viete fungovať v obmedzenom režime, alebo máte existenčné problémy?

Tento rok sme to ako-tak ustáli. Spoľahli sme sa na Stupavar. Na našu značku, ktorú osem rokov spoločne budujeme. Na stabilné produkty a služby, ktoré vieme spoľahlivo poskytnúť. V dobe Covid opatrení sme sa zmenili v logistické centrum s kuriérskymi službami na dovoz fľaškového piva do domácností. Je dlhodobo neudržateľné, aby pivovar fungoval výlučne na fľaškovom pive bez sudového. Čím viac sme sa snažili v čase rôznych opatrení a lockdownu, tým viac nás to stálo peňazí a energie. Po novom roku vstupujeme do obmedzeného výrobného režimu.

Aký krok vlády by ste v tejto situácii privítali? Môžu vám v tomto smere pomôcť aj fanúšikovia piva?

V blízkej dobe logicky hrozí prepúšťanie časti našich zamestnancov. Čo by sme veľmi neradi. Preto skúsime využiť podporu od štátu na udržanie zamestnanosti v zdravých firmách. Fanúšikovia aj bežní konzumenti môžu pomôcť v tejto zložitej a očistnej dobe tak, že budú všeobecne uprednostňovať produkty a služby od lokálnych výrobcov zo svojho okolia.

S akými ambíciami vchádzate do roka 2021? Budete robiť v portfóliu ponúkaných pív nejaké zmeny?

Možno to vyznie ironicky, keďže sme pivovar, ale do roka 2021 budeme vstupovať triezvo. Veľké zmeny nateraz robiť nebudeme. Od začiatku budujeme pivné portfólio Stupavaru tak, aby chutilo širokej verejnosti a naša značka fungovala v dobrých aj zlých časoch.

PS: Buďme trpezliví a ohľaduplní! Nedojebme si to úplne.

Prečítajte si aj

JAMA: Malé podnikanie je na Slovensku na vedľajšej koľaji

Snímka: Pivovar Stupavar