Na Slovensku sa objavila prvá „pivná benzínka“

Na slovenskej pivnej scéne sa objavil nový typ obchodu s remeselným pivom. Pred pár týždňami otvorili na Zlatých Pieskoch v nákupnom centre Shopping Palace akúsi „pivnú benzínku.“ Prevádzka s názvom Beer Station ponúka niekoľko druhov piva, ktoré zákazníkom plní do fliaš.

V plánoch bola dlho

Za nápadom otvoriť netypický pivný obchod stojí Artem Boldyrev. Ako to už v podobných prípadoch býva zvykom, aj tu ubehlo od prvej myšlienky k jej realizácii niekoľko rokov. „Myšlienka otvoriť prevádzku s „pivom so sebou“ prvýkrát vznikla asi šesť rokov dozadu. V zahraničí som videl veľa obchodov, kde sa čapovalo živé, nepasterizovane pivo cez špeciálne plničky, ktoré sa volajú Pegas. Ľudia si to pochvaľovali,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Artem.

Už vtedy rozmýšľal nad tým, že priestor na otvorenie takéhoto obchodu je aj na Slovensku. Nakoniec sa však rozhodol pre otvorenie pivného baru. Prečo? „Dôvodov bolo viac, ale hlavným bol ten, že ešte niekoľko rokov dozadu nebol slovensky trh pripravený na niečo podobné. Remeselných pivovarov bolo menej a ľudia ani netušil, čo je to craft,“ vysvetľuje majiteľ „pivnej benzínky.“

Jeho teóriu potvrdila aj päťročná prax, keď sa zákazníci odvážili testovať niečo nové až v posledných rokoch. „Často došiel človek s džbánom alebo dvojlitrovou fľašou a vypýtal si načapovať so sebou. Tak som sa opäť vrátil k myšlienke o plnení fliaš čerstvým pivom,“ hovorí Artem.

Skúška v podniku

Myšlienku čapovať pivo „na domov“ otestoval najprv vo svojom podniku a odozvy boli veľmi dobré. Tak sa rozhodol nájsť priestor pre samostatnú prevádzku. Ten našiel v obchodnom centre Shopping Palace, konkrétne v priestore pri pokladniciach hypermarketu Tesco.

Odozvy na nový podnik boli priaznivé. „Po niekoľkých dňoch už máme stálych zákazníkov, ktorí si pravidelne dôjdu vyskúšať nové pivo, alebo sa vrátia po svoje obľúbené,“ prezrádza majiteľ. Ten zdôrazňuje, že ponuku mení podľa rôznych kritérií. „Pivo vyberáme podľa ročného obdobia či počasia. Vždy sa radíme s pivovarmi, dodávateľmi, odborníkmi, ktoré pivo by mohlo dobre zapadnúť medzi iné pivá v našom pivnom menu,“ naznačuje.

Okrem výberu je dôležitá aj kondícia piva. „Na čapovanie používame pivoplyn, ktorý neovplyvňuje chuťove vlastnosti piva. Pivo je chladené počas celej doby od chvíle, kedy sa uvarí a nechá sa ležať v pivovare, až kým ho načapujeme do fľaše zákazníkovi,“ približuje.

V pláne ďalšie

Majiteľ poukazuje na to, že nechce zostať len pri jednej „pivnej benzínke“. „V plánoch mám otvoriť ďalšiu čapovaciu stanicu Beer Station. Chcel by som predstaviť širšiemu okruhu ľudí čo najviac malých slovenských a českých pivovarov, ktoré teraz varia naozaj kvalitné piva,“ naznačuje ďalšie smerovanie.

V tomto smere aj on vníma potrebu ľuďom vysvetľovať a vzdelávať. „Ľudia sa zaujímajú, ako fungujú čapovacie zariadenia, niektorí spoznávajú pivo, ktoré niekedy mali na Salóne piva a vedia čo by si dali na večer, ale väčšine ešte rozprávame, aký je vôbec rozdiel medzi spodným a vrchným kvasením, filtrovaným a nefiltrovaným pivom,“ uzatvára rozprávanie majiteľ Beer Station Artem Boldyrev.

Snímka: Beer Station