Na Spiši kreslia nový minipivovar. Zaradí sa medzi najväčšie v krajine

Spiš, Spišské Vlachy, kostol, Wikimedia

Na Spiši sa pustili do príprav nového remeselného pivovaru. Producent zlatistého moku by mal vzniknúť v meste Spišské Vlachy. Svojou plánovanou kapacitou by sa po naplnení produkcie mal zaradiť medzi najväčšie remeselné pivovary na Slovensku.

Družstevníci

Nový pivovar kreslí na Spiši spoločnosť Agroštít Farma Spišské Vlachy. Firma je pomerne neznáma a nová. Vznikla totiž len pred dvomi rokmi a doteraz o nej neboli žiadne informácie. Aktuálne pritom požiadala úrady o povolenie stavať pivovar, keď svoje plány prezradila prostredníctvom oficiálneho zámeru.

Podľa neho má v intraviláne Spišských Vlách vyrásť pivovar s plánovanou ročnou kapacitou na úrovni 11-tisíc hektolitrov zlatistého moku. Z tohto pohľadu ide o veľkú kapacitu. Len pripomenieme, že klasický remeselný pivovar u nás má kapacitu zhruba na úrovni 1 000 hektolitrov piva za rok. Aj z tohto pohľadu pôjde o jeden z najväčších remeselných pivovarov u nás.

V prvej fáze má vzniknúť najprv samotný objekt pivovaru. Investor počíta s tým, že štvornádobová varňa bude mať kapacitu 3 000 litrov. V objekte má byť celkom 26 CK tankov. Po desať tritisíclitrových a šesťtisíclitrových a šesť deväťtisíclitrových.

Aj reštaurácia

V druhej fáze chce investor otvoriť aj vzorkovú predajňu s reštauráciou. Podľa zámeru je cieľom pivovaru pivo vyvážať aj do iných podnikov. „Významnú časť svojej produkcie plánuje predať pivovar na Slovensku, časť produkcie sa bude exportovať. Menšinovú časť produkcie (asi 15 percent) plánuje pivovar predať priamo v areáli pivovaru vo svojej pivovarskej reštaurácii vo forme čapovaného a fľaškového piva,“ píše sa v zámere.

Celkové náklady na realizáciu projektu vyčíslila spoločnosť na 2,5 milióny eur. Pravdepodobne pomôžu aj eurofondy, keďže v zámere hovorí investor o „vývoji úplne nových pivných špeciálov“. Ide totiž o formuláciu, ktorá má „obhájiť“ dôležitosť a spoločenský prínos pivovaru.

So stavebnými prácami by na Spiši chceli začať budúci rok na jar, celý projekt by mal byť hotový do dvoch rokov. Aktuálne pôsobí v regióne pivovar Buchvald. Spiš má pritom bohatú pivovarnícku tradíciu a pivovarom sa kedysi mohli pochváliť aj samotné Spišské Vlachy. Známy bol napríklad pivovar v Levoči, ktorý zatvorili v roku 1967.

Prečítajte si aj

Pivovar Buchvald sa presťahoval a desaťnásobne zvýšil kapacitu

Snímky: Wikimedia/Jozef Kotulič, EIA/Agroštít Farma Spišské Vlachy