Na východe pripravujú Haškove pivné kúpele

Haškove pivné kúpele

Už koncom tohto roka by na severovýchode Slovenska mali  piť vlastné pivo. A nielen to. Vychutnávať by si ho mohli priamo namočený v zlatistom moku. Tak totiž vyzerajú aktuálne plány spoločnosti Euro Senior. Tá pripravuje v Medzilaborciach Haškove pivné kúpele. Projekt pritom dostal peniaze z eurofondov a na mieste už prebiehajú prípravné práce.

Pivné kúpele nie sú na Slovensku novinkou. Vyskúšať ste si ich mohli v Bratislave, ale aj v pivovare Sandorf v Prievaloch. Kým prvý pokus skončil neúspechom, v druhom prípade si netypický kúpeľ môžete stále vychutnať. Práve na túto atrakciu chcú lákať aj na severovýchode Slovenska. Medzilaborce, ktoré sú známe predovšetkým vďaka múzeu Andyho Warhola, doteraz pivnú atrakciu nemali. Všetko by sa to malo zmeniť už v tomto roku. „Predmetom zákazky je rekonštrukcia, prestavba, modernizácia a prístavba pôvodného objektu v areáli bývalého výrobného závodu Lusk-Nova. Zámerom prestavby a rekonštrukcie je zmena funkcie a využitia objektu na Pivné kúpele,“ píše spoločnosť v podkladoch, ktorými hľadala stavebnú spoločnosť. Tu našla a stavebné práce sa už aj rozbehli.

A majú naponáhlo. Projekt je totiž spolufinancovaný z eurofondov. Spoločnosť Euro Senior získala na kúpele z Bruselu niečo vyše 692-tisíc eur. Celkové náklady boli pritom vyčíslené na 1,3 milióna eur. Aby boli splnené všetky podmienky, musí byť celý projekt dokončený do konca októbra tohto roka. Súčasťou Haškovch pivných kúpeľov nebude len wellness časť, ale aj klasický minipivovar. Ten v tejto časti Slovenka zatiaľ chýba. Pred pár rokmi síce ohlásili vznik nového pivovaru v Humennom, jeho otvorenia sa Humenčania doteraz nedočkali.

Haškove pivné kúpele (2)
Práce v Medzilaborciach už začali. Ich výsledkom majú byť pivné kúpele, ale aj minipivovar.

 

Otázna zostáva perspektíva celého projektu, keďže región trápi vysoká nezamestnanosť. Podľa oficiálnych štatistík bolo v meste bez práce niečo vyše 17 percent ľudí. Región je tak poznačený nízkou kúpyschopnosťou. Len na ilustráciu, ceny 2-izbových bytov sa pohybujú na úrovni 8,5-tisíca eur. Napriek tomu investor verí, že kúpele prilákajú do mesta viac ľudí. „Zámerom prestavby a rekonštrukcie je zmenou funkcie a využitím priestorov nielen priniesť život do tejto časti mesta (podnik je situovaný v centre mesta oproti múzeu A. Warhola) ale aj zachovať , udržať a zviditeľniť časť histórie mesta revitalizáciou parku v okolí pamätníka,“ píše firma v zámere.

Snímka: Euro Senior, oPive.sk