Najhorkejšie neremeselné pivo na Slovensku (Manjula IPA)

Pivovar Steiger je ďalším priemyselným pivovarom, ktorý sa rozhodol svoju ponuku rozšíriť o vrchne kvasené pivo. Pred časom uviedol do krčiem aj obchodov pivo s názvom Manjula IPA. V obchodoch pivo zabalil do špeciálnej škatule s piatimi fľašami a originálnym pohárom. Pivo pritom pivovar charakterizoval nasledovne: „Pivo má bronzovú farbu, jemný kvasnicový zákal a bohatú dlhotrvajúcu hustú penu. Aróma piva je kvetinová, ktorá postupne prechádza do arómy citrusovej. Dominantná je horká chuť, ktorej tóny sú výrazne po grapefruite, mandarínke a čerstvo pokosenej tráve. Pre vyladenie harmonickej kvetinovej arómy piva bol použitý aromatický chmeľ – Žatecký poloraný červenák.“

Názov piva: Manjula IPA

Pivovar: Steiger

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená           

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, plzeňský, pšeničný, bavorský a karamelový slad, špeciálne chmele, antioxidatnt kyselina askorbová.

Cena: Za špeciálne balenie piatich fliaš a jedného pohára sme zaplatili necelých šesť eur.

Farba: Medená, pivo je jemne kalné.

Pena: Šľahačkovitá, nadýchaná. Vystúpala vysoko a pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia jemného karamelu, citrusového i lesného ovocia. Celkovo je vôňa nevýrazná.

Chuť: Sladový úvod je nevýrazný, stred pôsobí plocho a nájdete v ňom citrusové ovocie i karamel. Koncovka je výrazne horkastá. Pivo pôsobí rozhádzane, zachytíte v ňom železitú pachuť.

5/10

Zhrnutie

Pivo testujeme už nejaký ten piatok, ale nestáva sa nám často, že nám horkosť piva odstrelí „dekel“. V tomto prípade však ide o neprirodzenú horkosť, ktorá ubližuje piteľnosti. Celkovo je pivo rozhádzané a s neprirodzeným, najmä kovovými pachuťami. Pokus navariť štýl IPA jednoducho nevyšiel. Za odvahu (a pohár) však dávame päť bodov. Je fajn, že vo Vyhniach hľadajú aj inú cestu. V tomto prípade však treba vyladiť recept.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.83/10 (42 hodnotenie)