Najlepší pražský ležiak? Česi určili víťazný pivovar

Ktorý minipivovar v Prahe má najlepší ležiak? Práve na túto otázku sa rozhodlo odpovedať občianske združenie Prví pivní extraliga. Skupina priaznivcov a degustátorov piva je na našich stránkach už viac-menej známa. Združenie pravidelne hodnotí  predovšetkým fľaškové ležiaky. Tentokrát sa rozhodlo pozrieť sa na kvalitu pražských minipivovarov v súťaži Kráľ Prahy.

Bez štyroch

Združenie sa rozhodlo otestovať 26 pražských minipivovarov, ktoré majú vo svojej ponuke 11°, resp. 12° ležiak. Nakoniec ich otestovali o niečo menej. Štyria producenti zlatistého moku totiž odmietli degustátorom načapovať pivo do neutrálnej PET fľaše a ponúkli im len svoje balenie piva. Keďže však organizátori chceli vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých, neakceptovali ich.

Semifinálové kolá sa uskutočnili už v decembri minulého roka. „Tradičné hodnotenie bolo uskutočnené americkým spôsobom, teda systémom postupného vyraďovania. Kapitán stolu vyzve postupne každého porotcu, aby označil najslabšie pivo danej degustácie a po odôvodnení výberu sa postupne uvažuje, ktoré pivá budú vyradené,“ vysvetľovalo združenie na svojej stránke.

Víťaz známy

Zo semifinále postúpilo do finále desať pivovarov a degustačný večer minulý týždeň určil víťaza. Prvenstvo v prvom ročníku Kráľa Prahy si odniesol pivovar U Supa. V jeho pozadí nájdete skúseného sládka Ivana Chramosila, ktorý 44 rokov pôsobil v pivovare U Fleků.

Podľa výsledkov, ktoré zverejnil portál Lidovky.cz, skončil na druhom mieste Pivovar Victor a tretie miesto obsadil Libocký pivovar nad Šárkou. Organizátori zároveň avizovali, že by zo súťaže chceli urobiť tradíciu.

Najlepší pražský ležiak? Česi určili víťazný pivovar
1. Pivovar U Supa – Sup světlá 12°
2. Pivovar Victor – Světlý Victor 12°
3. Libocký pivovar nad Šárkou – Šárka 11°
3. Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha – Klasická světlá dvanáctka
5. Pivovar Moucha – České Moucha ležák 11°
5. Pivovar U Bulovky – Richter Ležák (12,3°)
7. Sousedský pivovar Bašta – Světlý ležák 12°
8. Loď pivovar – Loď 12 Republika°
9. Vinohradský pivovar – Vinohradská 12°
10. Pivovar Na Lochkově – Lochkovská 11°

Snímka: Pivovar U Supa