Najlepšie pivo z pražského minipivovaru? Pozrite si výsledky

Pivo z pražského pivovaru - Praha

Písať o zahraničných pivách, ktoré dnes nemôžete ochutnať, nie je asi dvakrát dobrá cesta. My sme sa však rozhodli, že po nej pôjdeme. Konkrétne nás zaujala degustačná súťaž s názvom Kráľ Prahy, ktorá pátra po najlepšom ležiaku z pražského minipivovaru. Prečo? Z viacerých dôvodov.

Ťažké časy

Pivovarnícky trh zažíva ťažké časy. Inak tomu nie je ani v susednom Česku. Tamojší trh nás zaujíma, keďže viacero pivovarov prirodzene expandovalo na Slovensko a ich pivá sú bežne dostupné aj pre slovenských fanúšikov piva.

Česko bolo v minulosti našim cieľom pivných výletov. Obľubovali sme hlavne spoznávanie pivovarov v Prahe. Aj keď dnes do hlavného mesta Česka vycestujete len ťažko, v lete môže byť všetko inak. Chceme tomu veriť.

A kam ísť na pivo? Možno pomôže aj spomínaná degustačná súťaž, ktorú organizuje občianske združenie První pivní extraliga. To sa zameralo na ponuku pražských pivovarov a zorganizovala už štvrtý ročník tejto súťaže.

Tentokrát však súťaž prebehla v depresívnej nálade. Mnohé pivovary sú zatvorené. Niektoré nedobrovoľne (Jihoměstský pivovar skončil v konkurze), iné z vlastného rozhodnutia. Majitelia producentov piva si totiž spočítali, že predávať pivo vo fľašiach nemá zmysel. Nedokáže im zarobiť ani na náklady.

Nováčik zvíťazil

V roku 2017 triumfoval pivovar U Supa s pivom Svetlá 12°, v roku 2018 to bol Pivovar Bubeneč s 11° ležiak, vlani zase zvíťazil Pivovar Cobolis s pivom Praotec 12°. Tentokrát sa z víťazstva tešil nováčik. Najlepší ležiak z pražského pivovaru má podľa súťaže Rodinný pivovar Vik.

Ten otvorili len v polovici minulého roka a nájdete ho v štvrti Hostivař. Ročná kapacita pivovaru je 800 hektolitrov a v jeho ponuke nájdete okrem klasických ležiakov aj napríklad kyseláče či vrchne kvasené pivá.

Poradie ďalších pivovarov si môžete pozrieť v našej tabuľke. Len pre doplnenie, pivá dostávali trestné body. Čím menej bodov dostali, tým na tom boli lepšie.

Kráľ Prahy 2021
1. Pivovar Vik 28
2. Pivovar Uhříněves 30
3. Pivovar Cobolis 32
4. Pivovar Kunratice 35
5.-6. Pivovar Trilobit 36
5.-6. Břevnovský pivovar 36
7. Pivovar Bad Flash 40
8. Pivovar Počerňák 41
9. Počernický pivovar 42

Prečítajte si aj

Kupujete české pivo? Pozrite si, ktoré je najlepšie