Päť dôvodov prečo si na Vianoce pripiť pivom

Dôvodov na pitie piva sa vždy nájde dosť. Nemusí to byť ani sviatok. Stačí, že vonku je pekne či sychravo. Na dobré pivo si čas jednoducho nájdeme. A mali by sme si ho nájsť aj počas Vianoce. V tomto prípade však nehovoríme o lacnom pive, ktoré sa pije na „hektolitre“. Máme na mysli kvalitné pivko, ktoré je vždy zážitkom. Prinášame vám päť dôvodov, prečo si vychutnať tento zlatistý mok práve počas Vianoc.

Vianočné pivo 2

 

1. Pivo je výnimočný nápoj, ktorý sa minimálne vyrovná vínu

Nič proti vínu, ale nezdá sa vám, že je jeho význam preceňovaný? Najmä v porovnaní s pivom. Víno býva často povyšované za nápoj vhodný na tie najokázalejšie akcie, bankety či večierky. Kvalitné pivo však nie je o nič horšie ako akékoľvek pivo. V Československu možno v tomto prípade doplácame na pozostatky socializmu. Pivo totiž bolo nápojom pre pracujúce masy. Hlavne aby bolo lacné. Samozrejme, že to dehonestovalo jeho pozície. Pivo patrí k sviatočnému stolu a netreba sa hanbiť, že si pripijeme pri stole kvalitným kúskom. Pivnú revolúciu musí niekto začať. Najlepšie od stola, najlepšie len tak z radosti.


2. Pivo ľudí spája

Fínska Nokia mala kedysi motto „Spájame ľudí.“ Výrobca telefónov už ľudí akosi dospájal. Mobilnú divíziu kúpili Američania a mobilné telefóny s tradičným logom miznú z pultov. Prečo to tu spomíname? Nároky na „spájača“ ľudí si môžu nárokovať viacerí, umelo sa však nedá vydobyť. Prežije len to najkvalitnejšie, prirodzené. A že je pivo prirodzeným „spájačom“ ľudí hádam nemusíme ani diskutovať. Stačí sa nahliadnuť do krčiem, podnikov či reštaurácií. Pri pive sa najlepšie filozofuje, vylieva srdce, alebo len tak filozofuje. O športe ani nehovoriac. Dovolíme si tvrdiť, že pivo dokáže vyriešiť aj najväčšie politické problémy sveta. Len by si kompetentní museli nájsť čas. Vy si ho hádam počas Vianoc nájdete. Myslíme to samozrejme s mierou 🙂


3. Výber je na sviatky pestrý

Možno sa na nás vinári nahnevajú, ale skúste si porovnať ponuku noviniek pred Vianocami vo vinárstvách a pivotékach. Podľa nás je víťaz dopredu jasný. Pivovarníci sa na Vianoce jednoducho tešia. Je tu čas tmavších a ťažších pív, čas keď môžu experimentovať. Môžme tu síce polemizovať aj nad faktorom, že po teplých mesiacoch chcú rozhýbať trh a trochu prinútiť konzumentov nakupovať, ale to je vedľajšie. Podstatné je, že na trhu si v tomto čase dokážete vybrať. Paradoxne, ponuka je možno ešte širšia ako počas leta. Počas teplých mesiacov totiž pivovary chtiac-nechtiac vyrábajú na kvantitu, zima je časom kvality.


4. Pivo je zdravé

Kategória sama o sebe. Že je kvalitné a podctivé pivo zdravé hádam nemusíme polemizovať. Prospieva tráveniu, krvnému tlaku, obličkám. Vlastne by sme na tomto mieste mohli vymenovať ďalších 15 vecí. Nechceme sa však opakovať. Hádam však zaváži jeden príklad. Čo vám najviac pomôže, keď sa prejete? Predsa dobré pivko. Stačí jedno a môžete sa napchávať ďalej.


5. Urobte si jednoducho radosť

A nakoniec piaty a možno aj najdôležitejší bod. Kvalitným pivom si urobte jednoducho radosť. A kedy si najlepšie vydýchnuť ako na konci roka. Dobré pivo je jednoducho zážitok. Sadnúť si len tak pred telku, alebo vyjsť s partiou von. Z nášho pohľadu pivo jednoducho patrí do kruhu rodiny a priateľov. Hlavne nech je poctivé a s mierou.

 Všetkým naším čitateľom, spolupracovníkom a vôbec celej pivnej komunite na Slovensku aj v Česku prajeme šťastné a veselé Vianoce!