Najlepšie slovenské pivo? O titul zabojuje najvyšší počet pivovarov

Slovenská pivná korunka

O udelenie slovenskej pivnej korunky v rámci najstaršej pivovarníckej súťaže Slovenská pivná korunka, zabojuje v jej 17. ročníku najviac pivovarov v histórii.

Konkurencia bude veľká

Do súťaže sa prihlásilo celkovo 39 slovenských pivovarov. Tie poslali rekordných 203 vzoriek pív v 11-tich súťažných kategóriách. Súťaž organizuje Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS) pod odbornou garanciou Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave.

„Historicky najvyšší počet prihlásených pivovarov i vzoriek ukazuje, že cieľ Slovenskej pivnej korunky byť kompasom pre domáceho spotrebiteľa, je správny. Pivo patrí medzi obľúbené nápoje domácich spotrebiteľov. V spotrebe toho nealkoholického a nealkoholických radlerov pritom patríme medzi lídrov v rámci Európy,“ uviedol Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Ten poukázal na prírodný rozmer tohto nápoja. „Pivo je na rozdiel od mnohých synteticky vyrábaných produktov, prírodne vyrábaný nápoj pomocou kvasiniek a s použitím prírodných surovín z našich polí, od našich slovenských poľnohospodárov,“

Bude aj festival

Slovenský pivovarnícky sektor je štvrtým najvýznamnejším sektorom potravinárstva z hľadiska obratu v krajine. Celkové ročné tržby sektora, ktorý pozostáva zo 102 pivovarov a siedmich sladovní, presahujú 400 miliónov eur.

Sektor je tiež významným prispievateľom do štátneho rozpočtu, do ktorého každoročne vkladá sumu viac ako 100 miliónov eur. Priamo na Slovensku zamestnáva 1 400 pracovníkov a celková zamestnanosť sektora presahuje 17 200 ľudí.

„Odbornú degustačnú komisiu v tomto ročníku po prvýkrát tvoria aj špičkoví hodnotitelia z Českej republiky, Poľska a Maďarska. Hodnotenie vzoriek tak dopĺňajú o pohľad spoza našich hraníc,“ doplnil Vladimír Machalík.

Najlepšie pivá roku 2024 slovenskí spotrebitelia spoznajú vo štvrtok 23. mája 2024 po slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže. Festival Slovenskej pivnej korunky sa uskutoční 7. a 8. júna v Bratislave na Námestí slobody.

Prečítajte si aj

Pivári rozhodli. Toto sú najlepšie slovenské pivá roka podľa štýlov

Snímka: SZVPS