Najpredávanejšie pivá sveta. Stavte sa, že polovicu nepoznáte?

Pivá sveta

Myslíte si, že poznáte najpredávanejšie pivá sveta za rok 2014? Ak nie ste odborník na čínsky trh, tak asi nie. Práve z tejto ázijskej krajiny totiž pochádza väčšina najpredávanejších pív na svete. Dôvod je jednoduchý – veľkosť trhu. Stačí totiž, keď pivovar pokrýva len domáci trh a je „zahojený“. Svedčí o tom aj prehľad, ktorý na základe dát EuroMonitora zverejnil Bloomberg. My vám tento rebríček prinášame s naším malým komentom. Pokiaľ uhádnete aspoň 7 z 10 mien, ste fakt pivný odborník.

10. Coors Light

Coor Light

Krajina: USA
Pivovar: Coors Brewing Company
Podiel na svetovom trhu: 1,3 %
Pozícia v roku 2005: 7
Čo je to za pivo:
V Amerike je to síce klasika, svetaznalí pivári by však týmto pivom len spláchli odtok. Nevýrazná chuť a tóny, také americké „europivo“ v tej horšej verzii.


9. Brahma

https://www.youtube.com/watch?v=TS-fTBsdTrU

Krajina: Brazília
Pivovar: Anheuser-Busch InBev
Podiel na svetovom trhu: 1,5 %
Pozícia v roku 2005: 5
Čo je to za pivo: Piaty najväčší pivovar sa účasťou v TOP 10 môže chváliť najmä vďaka brazílskemu trhu. Pivo však nájdete prakticky v celej Latinskej Amerike. Skupina sa zviditeľnila aj pomerne vtipnými reklamami. Jednu vám ponúkame.


8. Harbin

Harbin

Krajina: Čína
Pivovar: Harbin Brewery
Podiel na svetovom trhu: 1,5 %
Pozícia v roku 2005: 15
Čo je to za pivo: Prvý čínsky zástupca v našom rebríčku. V krajine je na štvrtom mieste a stojí za ním silné pivovarské meno. Pivovar, ktorý založili už v roku 1900, totiž vlastní skupina Anheuser–Busch InBev.


7. Heineken

Heineken

Krajina: Holandsko
Pivovar: Heineken
Podiel na svetovom trhu: 1,5 %
Pozícia v roku 2005: 6
Čo je to za pivo:
Túto značku naši pivári určite poznajú. Táto skupina totiž vlastní najväčší pivovar v Hurbanove. Heineken je kultové pivo a poznajú ho prakticky na všetkých kontinentoch. Jeho chuť sme testovali aj na našich stránkach.


6. Yanjing

Yanjing

Krajina: Čína
Pivovar: Beijing Yanjing Brewery
Podiel na svetovom trhu: 1,9 %
Pozícia v roku 2005: 16
Čo je to za pivo:
Pivovar vznikol len v roku 1980. Za ten čas sa vypracoval na trojku v krajine a dostal sa aj do TOP 10 najväčších pivovarov sveta. A koľko navarí ročne piva? V roku 2013 to bolo niečo vyše 57-miliónov hektolitrov piva. V Hurbanove toľko piva navaria zhruba za štyri desaťročia.


5. Skol

Skol

Krajina: Brazília
Pivovar: InBev Brasil
Podiel na svetovom trhu: 2,2 %
Pozícia v roku 2005:
3
Čo je to za pivo:
Najpopulárnejšia a najpredávanejšia brazílska značka. Značku pôvodne založili ako medzinárodnú a taká je dodnes. Toto pivo je síce veľmi populárne v Brazílii, varí sa však aj v Rumunsku, Malajzii, Burundi či Madagaskare.


4. Budweiser

Budweiser KotB

Krajina: USA
Pivovar: Anheuser-Busch InBev
Podiel na svetovom trhu: 2,3 %
Pozícia v roku 2005:
2
Čo je to za pivo:
Keď v našom regióne poviete Budweiser, hádam každý ukáže na Budějovický Budvar. Ide však o americké pivo, ktoré sa s tým českým niekoľko rokov súdi. A čo porovnanie chutí? Stačí sa pozrieť na hodnotenie na stránke Ratebeer.com. Americká verzia tohto pivá má zo 100 bodov nula.


3. Bud Light

Bud Light

Krajina: USA
Pivovar: Anheuser-Busch InBev
Podiel na svetovom trhu: 2,5 %
Pozícia v roku 2005:
1
Čo je to za pivo:
Jedno z najpredávanejších pív v Amerike. Čaro príťažlivosti mu dáva hlavne prídavok Light. Čo znamená, že pivo má menej alkoholu, ale aj kalórií. A čo chuť? Hádajte 🙂


2. Tsingtao

Tsingtao

Krajina: Čína
Pivovar: Tsingtao Brewery
Podiel na svetovom trhu: 2,8 %
Pozícia v roku 2005: 10
Čo je to za pivo: Tak tento kúsok sme testovali aj  na našich stránkach. Nadšení sme z neho veru neboli. Z 10 bodov získal 2. Hodnotili sme ho takto. „Skúste hocijakú dvanástku rozriediť rovnakým obsahom vody. Výsledok bude asi rovnaký ako toto čínske pivo.“


1. Snow

Snow Beer

Krajina: Čína
Pivovar: SABMiller a China Resources Enterprises
Podiel na svetovom trhu: 5,4 %
Pozícia v roku 2005:
11
Čo je to za pivo: Na prvom mieste je už od roku 2008 a ak sa nič mimoriadne nestane, bude ešte niekoľko rokov. Pivo produkuje najväčšia pivovarská skupina v Číne a ročne ho navarí vyše 61 miliónov hektolitrov. Jeho hodnotenia nie sú vysoké, kvantita však rozhoduje.

Snímky: spoločnosti, Pixabay.com