Najväčší minipivovar u nás je reálnejší. Žiada eurofondy

pivovar-ilustracka

Ak naplní svoje plány, stane sa piatym najväčším pivovarom na Slovensku. Jeho kapacita bude vo finálnej fáze taká veľká, že sa bude dať prirovnať k ročnej produkcii pivovarov Karpat a Kaltenecker dokopy. Pivovar Komat v Hornom Bare je bližšej k svojej realizácií. Spoločnosť totiž rozbehla proces verejného obstarávania. Rozpočet? Takmer päť miliónov eur a výrazne pomôcť majú eurofondy.

O plánoch spoločnosti Komat Slovakia sme na našej stránke písali už v máji tohto roka. „Účelom navrhovanej činnosti je výstavba a prevádzka malého pivovaru s cieľovou kapacitou 20-tisíc hektolitrov piva ročne,“ predstavoval investor svoje plány v zámere predloženom úradom. Tie portálu oPive.sk vtedy potvrdil aj konateľ spoločnosti Gabriel Matter. „Podnikám v maloobchode a spolupracujem aj s pivovarmi. Týmto projektom by som chcel využiť svoje skúsenosti,“ vysvetľoval.

V tom čase ešte nevedel prezradiť, či pomôžu aj eurofondy. Dnes je to už jasnejšie. Brusel pomôže miliónmi eur. V Hornom Bare neďaleko Dunajskej Stredy tak má vyrásť pivovar, ktorého rozpočet dosiahne rekordnú hodnotu. „Predpokladaná hodnota zákazky je 4 850 980,00 eur bez DPH,“ píše sa v podkladoch priložených k procesu verejného obstarávania. Suma je rekordná preto, že žiadny minipivovar na Slovensku nemal takýto rozpočet. Len na porovnanie, napríklad pivovar Karpat, ktorého ročná produkcia je nastavená zhruba na 6000 hektolitrov piva ročne, uvádzal v zámere rozpočet na úrovni 1,6 milióna eur (z eurofondov dostali 635-tisíc eur).

O dodávateľovi technológií by sa malo rozhodnúť do konca novembra. Vtedy sa určí aj víťazná ponuka a jej hodnota. Na južnom Slovensku chcú pritom pivom zásobovať i obchodné prevádzky. Aj preto bude ročná kapacita v prvej fáze 10-tisíc hektolitrov, vo finálnej fáze až dvojnásobná.  „Technologické zariadenie pivovaru má vzhľadom na pomerne nízke množstvo objemu jedného varu – 20 hektolitrov vynikajúci potenciál na vývoj a výskum nových pivných špeciálov, ktoré sa na zariadení budú variť. Budú to pivné špeciály, ktorých jedinečnosť a unikátnosť presiahne rámec Slovenskej republiky,“ sľubje investor v zámere, ktorý predložil úradom.  Podľa predchádzajúcich informácií má však gro výroby predstavovať klasický ležiak.

Ilustračná snímka: Flickr