Pri Dunajskej Strede kreslia najväčší minipivovar na Slovensku

Pivovar Ilustrák Tanky

Na Slovensku sa pripravuje pivovar, ktorý sa kapacitou výroby zaradí hneď za štvoricu najväčších slovenských hráčov. Úrady aktuálne posudzujú zámer spoločnosti Komat, ktorá by chcela variť pivo v obci Horný Bar neďaleko Dunajskej Stredy. „Účelom navrhovanej činnosti je výstavba a prevádzka malého pivovaru s cieľovou kapacitou 20-tisíc hektolitrov piva ročne, pričom počiatočná kapacita pivovaru bude 10-tisíc hektolitrov piva ročne plneného do KEG sudov a fliaš,“ píše investor v zámere. Názov pivovaru je známy. Mal by sa volať Komat.

Informácie o plánovanom pivovare na juhu Slovenska portálu oPive.sk potvrdil aj konateľ spoločnosti Gabriel Matter. „Podnikám v maloobchode a spolupracujem aj s pivovarmi. Týmto projektom by som chcel využiť svoje skúsenosti,“ ozrejmuje dôvody konateľ. Ten zároveň dodáva, že inšpiráciou a radcom bol aj známy, ktorý sa vrátil na Slovensko zo Škótska. Jeho meno je v pivnej brandži dobre známe. Je ním totiž Vlado “Kazo“ Kaznakov, ktorý stojí za kočovným pivovarom Unorthodox Brewing.

Investor projektu verí, že potenciál trhu je veľký, aj preto uvažuje nad tým, že kapacita pivovaru bude väčšia. „Technologické zariadenie pivovaru má vzhľadom na pomerne nízke množstvo objemu jedného varu – 20 hektolitrov vynikajúci potenciál na vývoj a výskum nových pivných špeciálov, ktoré sa na zariadení budú variť. Budú to pivné špeciály, ktorých jedinečnosť a unikátnosť presiahne rámec Slovenskej republiky,“ píše sa v zámere, ktorý posudzujú úrady. Podľa Mattera sa nebudú špecializovať len na špeciály, ponúknuť chcú aj tradičný ležiak, ktorý by chceli variť vo veľkom a dodávať viacerým prevádzkam.

V pivovare počítajú so 16 CKT tankami (8×2000 litrov a 8x 4000 litrov). Podľa zámeru sa celkové náklady vyšplhajú až do výšky 4,5 milióna eur. Konateľ ešte nevedel odpovedať, či budú žiadať aj o eurofondy. Reálne odhady hovoria o tom, že pivovar by mal spustiť výrobu budúci rok. Na otázku či by hlavným sládkom bol práve Kazo z Unorthodox Brewing, odpovedal konateľ jasne. „Asi by to bola prvá možnosť,“ konštatoval.

Ak by sa naplnila cieľová kapacita, išlo by o piaty najväčší pivovar na Slovensku. Len pre porovnanie, kapacita pivovaru Kaltenecker je na úrovni 15-tisíc hektolitrov piva za rok. Najväčšie kapacity na našom trhu má podľa medializovaných informácií hurbanovský Heineken, ktorý dokáže ročne navariť až 1,9 milióna hektolitrov piva.

Ilustračná snímka: Flickr