Najväčšie hrozby pre pivovary? Pandémia aj rast nákladov

hrozby pre pivovary

Predpokladať a predpovedať v týchto turbulentných časoch je ťažké. Najmä pandémia spravila na gastrotrhu riadnu „šarapatu“. Veľké pivovarnícke koncerny však musia vychádzať z určitých predpokladov, ktoré ich vedia pripraviť na neisté obdobie.

Heineken bilancoval

Príkladom je aj holandský pivovarnícky gigant Heineken. Ten v týchto dňoch zverejnil čísla za uplynulý polrok. Skupine sa poradilo za prvých šesť mesiacov tohto roka zvýšiť zisk na globálnej úrovni o 109,3 percenta na 1,63 miliardy eur.

„Náš prevádzkový zisk sa viac ako zdvojnásobil vďaka rastu tržieb, pokračujúcemu znižovaniu nákladov a štrukturálnym úsporám nákladov,“ uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ koncernu Dolf van den Brink.

Aj keď čísla z prvej polovice roka sú pre pivovar priaznivé, keď o 14,1 percenta rástli aj tržby, pivovar až taký optimistický nie je a hovorí aj o hrozbách, ktoré v podstate hrozia každému pivovaru. Nielen veľkým.

Dve hrozby

Brink konkrétne hovorí o dvoch hrozbách. „Po prvé – faktorom zostáva covid, ktorý má najväčší vplyv na kľúčové trhy v Ázii a Afrike. Po druhé – sledujeme nárast cien komodít, čo nás pri súčasnej výške nákladov začne ovplyvňovať v druhej polovici roka a výrazne sa to prejaví v roku 2022,“ uviedol výkonný riaditeľ koncernu.

Ten poukázal na to, že koncern určite nevyrovná čísla z roku 2019, kedy trh neovplyvňovala pandémia. Platí to ja ostatné pivovary, keďže aj tento rok výrazne ovplyvnili pandemické opatrenia.

Fenoménom ďalších mesiacov môže byť práve zdražovanie vstupov pre pivovary všetkých veľkostí. Osobitnou kategóriou sú napríklad chmele, ktorých cena rastie z roka na rok. Zvyšovanie cien však v posledných mesiacoch postihlo prakticky všetky oblasti života.

Prečítajte si aj

Ako zasiahla kríza pivovary? Pozrite si, koľko prerobili

Fotky z Bence Boros on Unsplash.