Ako zasiahla kríza pivovary? Pozrite si, koľko prerobili

Pivo prerobili

O minulom roku sa toho veľa popísalo. Svet zachvátila pandémia nového koronavírusu a najviac na to doplatil segment gastra. Práve v ňom pôsobia aj pivovary. Ako sa im darilo či nedarilo vypovedalo mnoho článkov. Neboli však podložené číslami.

Dnes sa však môžeme pozrieť na rok 2020 trocha komplexnejšie. Pivovary totiž zverejnili hospodárske výsledky za minulý rok. Portál oPive.sk sa rozhodol pozrieť na hospodárenie štyroch najväčších priemyselných pivovarov a k nim pridal aj trojicu najväčších minipivovarov. Zisťovali sme, ktoré pivovary za minulý rok prerobili či zarobili. Vychádzali sme z údajov analytického portálu Finstat.

Heineken Slovensko

Heineken - Koľko zarobili či prerobili

Heineken - Koľko zarobili či prerobili

Najväčší slovenský pivovar, ktorý nájdete v Hurbanove, síce zaznamenal len deväťpercentný pokles tržieb, kríza sa však prejavila na ziskovosti. Oproti roku 2019 padol zisk o 66 percent, keď pivovar dokázal vykázať zisk niečo cez sedem miliónov eur.

Pre úplnosť treba dodať, že skupina má okrem toho aj ďalšie dve silné spoločnosti – Heineken Slovensko Distribúcia a Heineken Slovensko Sladovne. V týchto dvoch prípadoch boli výsledky stabilnejšie a až tak sa do nich nepremietla kríza v gastre.

Plzeňský Prazdroj Slovensko

Prazdroj - Koľko zarobili či prerobili

Prazdroj - Koľko zarobili či prerobili

Pokles tržieb aj zisku zaznamenal aj druhý najväčší pivovar – Plzeňský Prazdroj Slovensko. Aj keď pri tržbách išlo len o kozmetickú zmenu, keď pivovar klesol o dve percentá. Aj tak je to tretí najlepší výsledok za posledných 10 rokov.

Oveľa viac padol zisk, konkrétne o 24 percent, keď pivovary vykázal niečo vyše 8,6 milióna eur. Ako bolo uvedené už skôr, pivovar dokázala výpadky v čapovanom pive vykompenzovať predajom piva v supermarketoch, pri tomto pive sú však marže nižšie.

Pivovar Steiger

Steiger - Koľko zarobili či prerobili Steiger - Koľko zarobili či prerobili

Kým dvojica najväčších hráčov na trhu vykázala plusové čísla, tretí najväčší pivovar u nás skončil v strate. Steiger pritom nebol v čiernych číslach od roku 2014. Vlani sa do plusu síce nedostal, prerobil však najmenej od spomínaného roku. Vykázal stratu niečo cez desaťtisíc eur.

Steiger pritom vykázal najnižšie tržby za desať rokov. Utŕžil niečo cez 10,6 milióna eur. Len pre porovnanie, tržby v roku 2019 presiahli 13,2 milióna eur.

Banskobystrický pivovar

V rebríčku pivovarov podľa veľkosti produkcie patrí Banskobystrickému pivovaru štvrté miesto. Pivovar, ktorý je medzi bežnými pivármi známy aj pod menom Urpiner, sa mohol v uplynulom desaťročí chváliť kontinuálnym rastom tržieb.

V roku 2020 to porušil, keď jeho tržby klesli o päť percent na niečo cez 8,2 milióna eur. Aj tak je to druhý najlepší výsledok v modernej ére pivovaru. Pivovar navyše zaznamenal rekordný zisk – vyše 427-tisíc eur.

Pivovar Kaltenecker

Do nášho prehľadu sme sa rozhodli zapojiť aj tri najväčšie minipivovary. Do trojky najväčších malých hráčov patrí pivovar Kaltenercker, ktorý prevádzkuje spoločnosť Yotta Trade. Firme sa vlani podarilo zvýšiť tržby o jedno percento, keď atakovali milión eur.

Firma však skončila v strate. Dokonca výraznej, keď skončila v mínuse viac než 284-tisíc eur. Len pripomenieme, že pôvodný prevádzkovateľ pivovaru – eseróčka Pivovar Kaltenecker, skončila v konkurze.

Pivovar Karpat

Dramatické prepady zažil v roku 2020 pivovar Karpat, ktorý prevádzkuje eseróčka Distrib Capital. Už vlani sme in formovali o tom, že spoločnosť ukončila varenie privátneho piva pre reťazec Tesco a žiadala súdy o dočasnú ochranu. Tá už netrvá, spoločnosť však ukázala čísla za minulý rok a nie sú vôbec priaznivé.

Distrib Capital zaznamenal dramatický prepad tržieb na úrovni 43 percent. Od roku 2014 zaznamenáva spoločnosť kontinuálny prepad tržieb. Kým v uvedenom roku utŕžila spoločnosť 8,8 milióna eur, vlani to nebola už ani polovica. Treba dodať, že firma sa zaoberala aj distribúciou českých pív a celkové čísla môžu byť ovplyvnené aj inou činnosťou.

Každopádne spoločnosť vykázala stratu presahujúcu 300-tisíc eur. Už rok predtým pritom strata presiahla 266-tisíc eur. Portál Finstat pritom ukazuje, že firma je medzi dlžníkmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne (dlh 3 973 eur), Sociálnej poisťovne (dlh 12 574 eur) aj Finančnej správy (dlh 174 900 eur).

Holíčsky pivovar Wywar

Do trojice najväčších minipivovarov môžeme zaradiť aj Holíčsky pivovar Wywar, ktorý prevádzkuje spoločnosť OJL JPM. V jej prípade však výsledky nemôžeme dešifrovať, keďže spoločnosť si ako hlavný predmet podnikania (podľa metodiky SK NACE) uvádza maloobchod s pohonnými látkami. Aj preto sú výsledky skreslené inou činnosťou a nemôžeme ich správne dešifrovať.

Prečítajte si aj

Pivovar Karpat už nevarí pivo pre reťazec Tesco

Snímka: ElevateUnsplash